Łomżyńska Karta Mieszkańca – 6 maja startuje nabór wniosków
Atrakcyjne zniżki na korzystanie z oferty miejskich instytucji, wejścia za symboliczną złotówkę oraz bezpłatna komunikacja na terenie Łomży. O korzyściach płynących z posiadania Łomżyńskiej Karty Mieszkańca oraz zasadach jej przyznawania mówił podczas konferencji prasowej prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w obecności przedstawicieli partnerów projektu.
Konferencja prasowa dotycząca Łomżyńskiej Karty Mieszkańca odbyła się w holu Urzędu Miejskiego. Szczegóły tego projektu przedstawił prezydent Mariusz Chrzanowski, wyjaśniając kto będzie mógł stać się posiadaczem ŁKM i z jakich benefitów będzie mógł korzystać.
- Mamy przygotowany pakiet zniżek i ulg na usługi i wydarzenia organizowane przez miejskie instytucje kultury i sportu. Jest to możliwe dzięki przekazywanym przez mieszkańców naszego miasta podatkom, które zasilają miejski budżet – mówił prezydent podkreślając, że wnioski o wydanie Łomżyńskiej Karty Mieszkańca można będzie składać osobiście i elektronicznie już od 6 maja, a przysługujące z tytułu jej posiadania ulgi i zniżki będą obowiązywały od lipca.
- Cieszę się, że możemy dołączyć do tego projektu. Nasza oferta jest niezwykle bogata i zróżnicowana, a dzięki Łomżyńskiej Karcie Mieszkańca uczestniczyć w niej będzie mogło znacznie więcej osób angażując się tym samym w życie kulturalne naszego miasta – powiedział dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży Jarosław Antoniuk.
Dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Janusz Nowakowski liczy, że dzięki karcie mieszkańca i bezpłatnym „empekom”, które zapewnia ten dokument, więcej osób przesiądzie się z samochodów do miejskich autobusów.
– Wpłynie to na zmniejszenie natężenia ruchu na naszych ulicach i poprawę jakości powietrza – mówił.
Od 6 maja o Łomżyńską Kartę Mieszkańca będzie mógł starać się każdy uprawniony mieszkaniec Łomży. Wystarczy wówczas złożyć odpowiedni wniosek na stronie karta.miastolomza.pl, bądź osobiście w Urzędzie Miejskim wraz z dokumentami potwierdzającymi uprawnienia oraz zdjęciem. Na rozpatrzenie wniosku i wydanie karty Urząd będzie miał do 30 dni.
Głównym celem systemu „Łomżyńskiej Karta Mieszkańca” (ŁKM) skierowanego do mieszkańców Łomży jest umocnienie i integracja społeczeństwa lokalnego i promocja samorządu miejskiego. Zadanie ma także na celu ułatwienie dostępu do usług publicznych, oferty kulturalnej, sportowej i edukacyjnej poprzez wdrożenie systemu ulg i zniżek za korzystanie z miejskich obiektów użyteczności publicznej oraz innych usług świadczonych przez Miasto i inne podmioty. Program jestem elementem polityki społecznej i promocyjnej Miasta Łomża.
Łomżyńska Karta Mieszkańca ma umożliwić mieszkańcom Miasta Łomża korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji oraz jednostek i spółek z większościowym udziałem Miasta Łomża. ŁKM ma umożliwić również korzystanie ze zniżek oferowanych przez partnerów komercyjnych, którzy będą zainteresowani udzielaniem takich zniżek posiadaczom ŁKM.
W przyszłości program Łomżyńskiej Karty Mieszkańca będzie rozwijany o kolejne funkcje m.in.: karty bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży, karty basenowej MOSiR Łomża, możliwość wypożyczenia roweru na stacjach ŁoKeR, połączenie z informacją strefy płatnego parkowania etc.
Uprawnieni do uzyskania Łomżyńskiej Karty Mieszkańca to osoby fizyczne. ŁKM może otrzymać każda osoba pełnoletnia, która spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- rozlicza podatek PIT w Urzędzie Skarbowym w Łomży, wskazując jako miejsce zamieszkania adres na terenie Miasta Łomża,
- zamieszkuje na terenie Miasta Łomża w przypadku braku ustawowego obowiązku rozliczania podatku PIT.
Osoba Uprawniona do otrzymania Karty może wnioskować także o wydanie karty w imieniu:
1) dzieci od 7 roku życia do ukończenia 18 roku życia lub
2) kontynuujących naukę lub studia do 26 roku życia na podstawie ważnej legitymacji,
3) osób powyżej 18 roku życia bez ograniczenia wieku w przypadku osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
3. Dzieci do ukończenia 6 roku życia korzystają z ulg i zniżek przypisanych do konta rodzica.
Osoba nie posiadająca przy sobie ŁKM nie będzie uprawniona do otrzymania zniżki. Karta musi być każdorazowo weryfikowana przy korzystaniu z niej podczas wstępu do instytucji lub na wydarzenie i podczas kontroli biletów.
Ulgi i zniżki
W celu skorzystania z ulg i zniżek przypisanych do Karty, Osoba Uprawniona do nich powinna okazać Kartę u Partnerów Programu, u których Karta jest honorowana. Partner Programu za pośrednictwem aplikacji (strona www, aplikacja mobilna) weryfikacyjnej odczyta uprawnienia zawarte na Karcie i po pozytywnej weryfikacji udzieli zniżki lub ulgi.
Szczegóły dotyczące poszczególnych Pakietów będą znajdowały się na dedykowanej programowi stronie www i będą na bieżąco aktualizowane przez pracowników Punktu Obsługi.
Łomżyńska Karta Mieszkańca będzie obejmowała realizację programów lojalnościowych w wyznaczonych obiektach miejskich oraz podmiotach sektora prywatnego w postaci trzech rodzajów ulg:
a) ulga procentowa (%) (upust od ceny nominalnej), np. -20%
b) ulga kwotowa (zł) (upust od ceny nominalnej), np. – 3 zł
oraz
c) ulga przeliczona na sztuki, np. darmowe wejście/bilet.
Łomżyńska Karta Mieszkańca zakłada funkcjonowanie trzech pakietów:
1. podstawowego PAKIETU MIESZKAŃCA, który przyznawany jest wszystkim osobom uprawnionym do uzyskania Karty Mieszkańca oraz dzieciom na podstawie weryfikacji rodzica na okres jednego roku.
2. PAKIETU SENIORA, który przyznawany jest bezterminowo uprawnionym osobom w wieku 60 lat i więcej i umożliwia korzystanie obok standardowej oferty PAKIETU MIESZKAŃCA, ze specjalnie dedykowanej oferty dla seniorów.
3. PAKIETU ŁOMŻYŃSKIEJ KARTA DUŻEJ RODZINY, który przyznawany jest na okres jednego roku uprawnionym rodzinom posiadającym troje i więcej dzieci i umożliwia korzystanie, obok standardowej oferty, ze specjalnie dedykowanej oferty dla rodzin 3+. Rodzina 3+ to rodzina, w której rodzice/przysposabiający/rodzice zastępczy/opiekunowie prawni lub małżonek rodzica/przysposabiającego/rodzica zastępczego/opiekuna prawnego mają na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci własnych/przysposobionych/objętych opieką spełniających przynajmniej jeden
z poniższych warunków:
a) wiek do 18 lat,
b) wiek powyżej 18 lat jednak nie przekraczający 26 lat w przypadku kontynuowania nauki przez te dzieci na podstawie ważnej legitymacji.
Rodzaj Karty
ŁKM będzie wydawana jako:
a. „Karta Mobilna” – elektroniczna aplikacja mobilna, wyświetlająca na ekranie telefonu jako kod QR
b.Karta plastikowa – spersonalizowana karta wykonana z tworzywa sztucznego (wydawana na życzenie) będąca mikroprocesorową kartą zbliżeniową z nadrukowaną wizualizacją, imieniem i nazwiskiem, zdjęciem oraz indywidualnym kodem QR, a także zakodowanym unikalnym numerem karty.
Dotychczas funkcjonujące w Łomży Karta Seniora i Łomżyńska Karta Dużej Rodziny zachowają swoją ważność do końca roku, natomiast zniżki na nich zawarte nie będą się łączyły z ulgami przypisanymi do Łomżyńskiej Karty Mieszkańca.
Zadanie realizowane jest z projektu pn. „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję" w ramach Programu Rozwój Lokalny, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021".
Komentarze
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Cyrk Astoria niebawem w Łomży
Cyrk Astoria kolejny raz wyrusza w trasę po Polsce…Start sezonu wodnego w Porcie Rzecznym w Łomży
Z początkiem maja mieszkańcy Łomży i turyści ponownie będą mogli korzystać z…OSM Piątnica w gronie najlepszych pracodawców w Polsce według rankingu Forbes „Poland’s Best Employers 2025”
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy znalazła się w prestiżowym rankingu…Święto Pułkowe w Śniadowie [FOTO]
Za nami obchody Święta Pułkowego w Śniadowie.Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski…
franek kimono
franek kimono