Apel Pamięci na mogiłach żołnierskich

Na zabytkowym cmentarzu przy ul. M. Kopernika, przy mogiłach obrońców Łomży poległych w wojnie polsko – rosyjskiej 1920 roku odbył się Apel Pamięci. Miał on na celu przypomnienie wysiłku zbrojnego żołnierza polskiego i uczczenie poległych ofiar w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Kwiaty złożono i zapalono znicze również na grobie gen. Mariana Raganowicza, płka Jerzego Sawy Sawickiego i innych mogiłach żołnierskich.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zauważa, że odwiedzanie grobów poległych żołnierzy podczas obchodów święta Wojska Polskiego wpisało się już w łomżyńską tradycję. - To niezwykle ważne, bo jest to oddanie pamięci i czci osobom, które poległy w obronie naszej ojczyzny, osobom które były związane z Łomżą i Ziemią Łomżyńską – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że to także doskonała lekcja historii i nasz obowiązek przekazywania wiedzy o poległych następnym pokoleniom.

Zastępca dowódcy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego ppłk Krzysztof Rabek podkreśla, że Bitwa Warszawska była polskim zwycięstwem dla wolności Europy. - W to zwycięstwo mają także wkład tu pochowani żołnierze formacji zbrojnej, w tym żołnierze 33. pułku piechoty broniący Łomży oraz ziemi łomżyńskiej, tym samym broniący także dostępu do Warszawy i walczącej w jej obronie. Zwycięstwo potwierdziło niezłomność oraz waleczność bohaterów, którzy nie wahali się przelewać krwi za ojczyznę – mówi ppł. Krzysztof Rabek dodając, że to właśnie dzięki pamięci o swojej tożsamości i suwerenności Polacy odbudowali własne państwo, które było w stanie powstrzymać bolszewicką inwazję.

W uroczystości, która odbyła się 14 sierpnia, udział wzięli m.in. przedstawiciele wojska i służb mundurowych, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, wicewojewoda Bogusława Szczerbińska, prezydent Mariusz Chrzanowski ze swoim zastępca Andrzejem Stypułkowskim, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. Modlitwę za poległych odmówił biskup Tadeusz Bronakowski, a po mogiłach żołnierskich oprowadził Józef Babiel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.