Wykopaliska archeologiczne przy SP 2 [FOTO]

W ramach budowy sali gimnastycznej i boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży prowadzone są ratownicze badania zabezpieczające. W ich trakcie archeolodzy odsłonili fragmenty historycznych budynków naszego miasta. Perełką wśród odkrytych zabytków ruchomych jest srebrny półgrosz Władysława Jagiełły.

R E K L A M A


Podczas prowadzonych prac archeologicznych natrafiono na fragment północnej ściany fundamentu budynku kolegium pojezuickiego z XVII wieku oraz częściowo zniszczony południowy fragment budynku szkoły pojezuickiej z początków XVII wieku. - Odsłonięto również fragmenty budynku z XVIII wieku przekształconego w funkcjonujący w okresie międzywojennym Hotel Rembelin – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. W trakcie prowadzonych prac badawczych archeolodzy pozyskali także znaczną ilość zabytków ruchomych, takich jak ceramika, kafle, szkło, plomby, monety i guziki. Po oczyszczeniu i zabezpieczeniu trafią one do Muzeum Północno-Mazowieckiego. Perełką jest srebrny półgrosz Władysława Jagiełły z XIV-XV wieku przerobiony w późniejszym okresie na zawieszkę.

Nowa sala sportowa Szkoły Podstawowej nr 2 przeznaczona będzie do przeprowadzania zajęć wychowania fizycznego, w tym m.in. z siatkówki, koszykówki i tenisa. W budynku znajdą się również szatnie, sanitariaty, pomieszczenia magazynowe, techniczne i gospodarcze. Natomiast na zlokalizowanym obok szkoły boisku o nawierzchni poliuretanowej będzie można uprawiać piłkę ręczną i mini futbol. Na realizację przedsięwzięcia władze Łomży pozyskały dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON-u. - Inwestycja powinna zostać zakończona w październiku przyszłego roku, jednak ze względu na prowadzone prace archeologiczne termin ten może zostać przesunięty – informuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.


Wykopaliska archeologiczne przy SP 2  [FOTO]
Wykopaliska archeologiczne przy SP 2  [FOTO]
Wykopaliska archeologiczne przy SP 2  [FOTO]

Komentarze

  • kama

    • 6 mies. temu
    To piękne historyczne miejsce - może to ostatni moment aby zachować to w naturze elementy zgromadzone w Muzeum to nie to. CZAS NA SZYBKĄ DECYZJE WŁODARZY MIASTA!!!!!. Tych miejsc nie mamy wiele w mieście .... mamy już zabudowaną Senatorską gdzie był zamek, budynki szkoły żydowskie i znikły na zawsze .... ZACHOWAĆ !!!!! Przecież szkoła z zachowanym obok miejscem historycznym to coś niesamowitego !!!!

Dodaj komentarz

© 2013 - 2020 xlomza.pl

Regulamin / Polityka prywatności i Cookies