Densytometrią w osteoporozę, czyli badanie kości

O osteoporozie słyszał niemal każdy. Według powszechnego stereotypu, jest to coś, co grozi przede wszystkim paniom w bardziej dojrzałym wieku i polega na tym, że można się połamać nawet podczas siadania czy mocniejszego tupnięcia. A jak jest naprawdę? Czym jest osteoporoza? Jak sobie z nią poradzić?

- To bardzo częste pytania, jakie słyszą lekarze rodzinni - wyjaśnia doktor Waldemar Pędziński, szef Łomżyńskiego Centrum Medycznego. - Osteoporoza to choroba, która jest ściśle związana z wiekiem. Rzadko występuje  u młodych osób, coraz częściej w wieku postmenopauzalnym, bardzo zagrożone są kobiety w okresie do 10 lat po ostatniej miesiączce Po 70. roku życia w równym stopniu kobiety i mężczyźni zagrożeni są osteoporozą.

Jak wskazują statystyki, co trzecia osoba po pięćdziesiątce ma problem z tą chorobą. Około 30 roku życia do złamania kości może doprowadzić tylko naprawdę silny uraz, np. wypadek komunikacyjny. Zwykły upadek nie powinien być tak groźny.

- Z upływem lat jednak pojawiają się dolegliwości bólowe struktur kostnych, zwłaszcza w okolicach placów, kręgosłupa. Kręgi ulegają spłaszczeniu. Potrafią pękać bez przyczyny, co nazywamy złamaniami niskoenergetycznymi - mówi Waldemar Pędziński.

Kręgi kręgosłupa, szyjka kości udowej - to szczególnie zagrożone miejsca. Złamania są bardzo poważnym problemem, z ryzykiem powikłań związanych z unieruchomieniem pacjenta.

- Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną szkieletu - informuje Wojciech Bąkowski, reumatolog. - Charakteryzuje się zbyt niską masą kostną, co powoduje zbyt dużą podatność na złamania. Najczęściej szyjki kości udowej lub miednicy.   

Współczesna medycyna ma jednak sposób na stwierdzenie czy osteoporoza już dotknęła naszych kości, czy jest już zaawansowana i groźna. To badanie to densytometria, czyli zmierzenie gęstości kości wykonywane przy użyciu nowoczesnej aparatury.

- Badanie densytometryczne jest nieinwazyjne i niebolesne. W trakcie badania pacjent leży na stole diagnostycznym, nad którym umieszczony jest skaner zbierający obraz z badanego obszaru. Badanie trwa od 3 do 6 min i jest zależne od masy ciała, wzrostu oraz zakresu objętego badaniem - opisuje Wojciech Bąkowski. Wyniki omawiane są z lekarzem, który udzieli odpowiednich zaleceń. 

Łomżyńskie Centrum Medyczne wykonuje bezpłatne badania densytometryczne na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia jeżeli pacjent ma skierowanie do Poradni Osteoporozy. Bez stosownego skierowania można skorzystać z densytometrii odpłatnie.  Badania wykonywane są praktycznie bez kolejki.