78. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Sybir w SP5 (FOTO)

10 lutego br. minęła 78. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Sybir. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 spotkali się dziś z przedstawicielami poszkodowanych przed laty „łomżyniaków”.

Pierwsza wywózka miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku - dotykając głównie osadników wojskowych, urzędników państwowych oraz ich rodziny. Tylko tamtej nocy, wywieziono z naszego miasta i okolic ponad 1750 osób. Po wielotygodniowej i skrajnie wyczerpującej podróży - bydlęcymi wagonami - zesłańcy trafiali do ciężkich prac na mrozie, sięgającym kilkudziesięciu stopni.

Później nastąpiły kolejne deportacje. Drugą falę przeprowadzono w dniach 13 i 14 kwietnia - spotkała ona przede wszystkim rodziny oficerów wojskowych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, rodziny nauczycieli, przedsiębiorców, aktywistów społecznych. Następna miała miejsce na przełomie maja i lipca 1940 r., podczas której wywożono uchodźców z centralnej oraz zachodniej Polski, przybyłych na Kresy Wschodnie w czasie wojny. Ostatnia - czwarta - odbyła się w maju i czerwcu 1941 r., obejmując w większości ludność ze środowisk inteligenckich.

Konkretna liczba wywiezionych nie jest dokładnie znana. Niektórzy historycy szacują, że do syberyjskich łagrów trafiło w tym okresie, nawet ok. 1 mln obywateli Polski, a wiele tysięcy - spośród nich - zmarło z głodu, chorób, zimna lub wyczerpania.

- W momencie wywózki miałam 3 i pół roku. Kiedy żołnierze NKWD weszli do mieszkania, moja mama zaczęła nas budzić i ubierać. Byliśmy częściowo przygotowani do wywózki. Rok wcześniej został zabrany i wywieziony mój ojciec. Mama wiedziała że nas też wywiozą. Przez cały ten okres suszyła suchary (…) Mama trójkę dzieci przekazała sąsiadom, tam się ukryli. Do Kazachstanu wywieziono mnie i trójkę rodzeństwa. Mieliśmy to szczęście, że wszyscy przeżyliśmy i wszyscy wróciliśmy do Polski – opowiadała młodym słuchaczom, pochodząca z Drozdowa Danuta Pieńkowska-Wolfart prezes Zarządu Oddziału ZS w Łomży.


GALERIA

Dodaj komentarz

© 2013 - 2018 xlomza.pl

Regulamin / Polityka prywatności i Cookies