Koniec z niedzielnymi zakupami

Koniec z niedzielnymi zakupami

Ustawa ograniczającą handel w niedziele przywraca normalność i jest faktycznym pokazaniem wewnątrzspołecznej, polskiej solidarności - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda tuż przed podpisaniem ustawy. Dodał, że ustawa wprowadza zakaz handlu w niedzielę etapami.

R E K L A M A


We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy ograniczającej handel w niedziele. W uroczystości, obok prezydenta, wzięli udział także m.in. szef Solidarności Piotr Duda, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Mądre podejście, bo ustawa nie zakazuje natychmiast handlu w każdą niedzielę miesiąca. Ten zakaz jest wprowadzany etapami: dwie niedziele w miesiącu - po 1 marca, kiedy ustawa wejdzie w życie do końca 2018 roku; później trzy niedziele (w miesiącu - PAP) w roku 2019 i pełny zakaz handlu w niedzielę dopiero w 2020 roku. A więc będzie to nadchodziło stopniowo. Mam nadzieję, że dzięki temu ta zmiana będzie łatwiej przyjęta i ten okres przejściowy będzie pewnym amortyzatorem dla tej zmiany" - powiedział prezydent.

Jak dodał, ustawa przewiduje cały szereg włączeń: i co do dni, i co do branż, w których ta działalność jest prowadzona.

"Wierzę w to, że w ten sposób przywracamy normalność. Wierzę w to (...) przyzwyczaimy się do tego, tak, jak jest w innych krajach Unii Europejskiej. Tak, jak jest w Niemczech, czy w Austrii, gdzie sklepy są zamknięte w niedziele. Nie handluje się w niedziele w wielkich i średnich sklepach. Małe sklepiki prowadzone przez rodziny, przez indywidualnych właścicieli będą mogły funkcjonować, jeżeli sami (właściciele - PAP) będą tą działalność prowadzili, jeśli taka będzie ich wola. Natomiast tam, gdzie pracownicy są zatrudniani w handlu, tam niedziela ma być dniem wolnym od pracy, tak, aby mogli oni spędzić czas z rodziną" - tłumaczył prezydent.

Jak podkreślił, wierzy, że ta ustawa daje możliwość wyrównywania szans dzieciom, aby miały jednakowy kontakt ze swoimi rodzicami, tak jak te dzieci, których rodzice nie muszą pracować w niedziele. "Mamy ustawę, która jest faktycznie pokazaniem takiej naszej wewnątrzspołecznej, wewnątrzpolskiej solidarności" - podkreślił.

źródło: PAP

Komentarze

 • Andrzeju

  • 2 lat temu
  Tja, przywracamy normalność poprzez zakazy i nakazy. Plebs musi wiedzieć co i kiedy może robić.
 • Mała

  • 2 lat temu
  Szkoda że ludzie pracujący w restauracjach, stacjach benzynowych, kierowcy autobusów, taksówkarze i inni nie będę mieli wolnego bo po co przecież rodziny mają tylko ludzie którzy pracują w marketach.. głupie bo nie każdy może zrobić zakupy w tygodniu niektórzy mają czas właśnie na to w niedzielę..
 • rafal

  • 2 lat temu
  Normalni ludzi nie robią zakupów w niedziele. Czas dac szansę na normalność nienormalnym ????

Dodaj komentarz

© 2013 - 2020 xlomza.pl

Regulamin / Polityka prywatności i Cookies