Śmierć 13-latka. Odpowiedź szkoły

Dwa dni temu w TVP1 w programie "Obserwator" poruszono temat samobójczej śmierci i jej ewentualnych przyczyn, 13-letniego Dawida z SP10. Dzisiaj poznaliśmy stanowisko dyrektora szkoły w tej sprawie.

OŚWIADCZENIE DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 10
IM. JANA PAWŁA II W ŁOMŻY

W związku z aktualnym zainteresowaniem wywołanym przez materiał telewizyjny programu „Obserwator" TVP1 na temat tragicznej śmierci ucznia naszej szkoły pragnę oświadczyć, że cała wspólnota Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży wciąż głęboko przeżywa to tragiczne zdarzenie i łączy się we współczuciu z rodziną Dawida.

15 grudnia najpierw z niedowierzaniem a potem z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o tym wstrząsającym wydarzeniu. Tego samego dnia psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Łomży poinformowała szkolnych kolegów i koleżanki Dawida o tragicznym zdarzeniu i udzieliła im wsparcia. Rodzinę chłopca wsparła zaś psycholog z Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Także 15 grudnia, jeszcze przed południem, naszą szkołę odwiedził ojciec chłopca. Powiedział, że nie potrafi podać racjonalnej przyczyny śmierci syna, ale zapewnił nas, że jego zdaniem szkoła nie miała wpływu na to tragiczne zdarzenie. Opinię tę powtórzył później podczas przygotowań do pochówku oraz w trakcie samych uroczystości pogrzebowych. Podobną ocenę 20 grudnia wyraziła mama Dawida, gdy była w naszej szkole w związku z pomocą psychologiczną udzielaną przez nas rodzinie jej zmarłego syna.

Pragnę wyrazić wdzięczność rodzicom Dawida za słowa podziękowań uczniom, ich rodzicom i nauczycielom wypowiedziane podczas ceremonii pogrzebowej. W ten sposób dali wsparcie wobec tej tragedii także i nam. Chcę powtórzyć wyrazy naszego głębokiego współczucia dla Rodziny Dawida w tych trudnych dniach.

Deklaruję też pełną otwartość i czynne zaangażowanie szkoły we współpracę z każdą uprawnioną instytucją, która wyjaśnia lub będzie wyjaśniać przyczyny tego tragicznego zdarzenia. Ponieważ żadne sygnały w szkole nie wskazywały na tak straszny finał - zależy nam na poznaniu jego przyczyn i okoliczności. Dawid był bowiem ważnym członkiem naszej szkolnej społeczności – jak każdy uczeń naszej szkoły.

Jednocześnie apelujemy do wszystkich, tak czy inaczej interesujących się tą śmiercią, o umożliwienie Rodzinie Dawida, jego przyjaciołom, koleżankom i kolegom oraz całej wspólnocie szkolnej godnego przeżywania żałoby po jego tragicznym odejściu.

Leszek Sobociński

Komentarze

 • Lola

  • 10 mies. temu
  Czy to prawda że chłopiec powiesił się w szkole ?
 • Maro

  • 10 mies. temu
  Nie
 • Natalia

  • 10 mies. temu
  Dajcie już spokój. Tragedia dla każdego, dajcie godnie spoczywać chłopakowi i rodzinie przeżywać żałobę.
 • Marek

  • 10 mies. temu
  Ludzie opanujcie sie i uspokujcie. Moim zdaniem lepiej sie pomodlić niz pisać jakieś brednie. Stała sie tragedia i nic juz nie przywróci życia.
 • Yaniu

  • 10 mies. temu
  Co? Jak widać skrzętnie sprawa zamiatana jest pod dywan. Poczekajmy na zakończenie postępowania prokuratorskiego. Patologi systemowych nie brakuje więc zapewne i SP 10 nie ominęły czyli nadzór pedagogiczny leży i kwiczy, o tak za pewne na papierze doskonale wszystko wygląda. Wściekły jestem do granic na ten patologiczny system edukacji, o rusz udoskonalany przez następne ekipy jajogłowych.

Dodaj komentarz

© 2013 - 2018 xlomza.pl

Regulamin / Polityka prywatności i Cookies