Z GOK-iem przez Polskę – kultura dostępna naprawdę dla wszystkich [FOTO]
Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy realizuje nowatorski projekt kulturalny pt. „Podróże po kulturze – szlakiem stolic”, dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna 2025. Przedsięwzięcie ma na celu umożliwienie mieszkańcom – niezależnie od wieku i sytuacji życiowej – aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym poprzez udział w bezpłatnych wyjazdach tematycznych i warsztatach tanecznych.
R E K L A M A
Projekt realizowany jest od kwietnia do grudnia 2025 roku i prowadzony we współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Nowym Cydzynie (Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom” Troski Specjalnej) oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Piątnicy – Domem Dziennym „Senior-Wigor” w Górkach-Sypniewo.
Kultura bez barier
Główne założenie projektu to organizacja trzech bezpłatnych, tematycznych wyjazdów kulturalnych do miejsc o szczególnym znaczeniu artystycznym, historycznym i narodowym. Wycieczki są dostosowane do różnych grup wiekowych i społecznych – od seniorów po młodzież, a także osoby z niepełnosprawnościami.
– Chcemy, aby nasi mieszkańcy – zarówno ci młodsi, jak i starsi – mogli realnie uczestniczyć w kulturze najwyższej próby. Często barierą są finanse, odległość, ograniczenia zdrowotne. Nasz projekt je przełamuje. Nasze działanie nie tylko przybliża uczestnikom kulturę i historię, ale również buduje więzi międzypokoleniowe i wzmacnia lokalną tożsamość – mówi dyrektor GOK Piątnica.
W krainie ikon i opery
Pierwszym etapem projektu była zrealizowana 11 maja wycieczka pt. „Podlaskie inspiracje” do Supraśla i Białegostoku. Wzięli w niej udział seniorzy, dorośli mieszkańcy gminy, którzy aktywnie działają na rzecz kultury w naszym regionie oraz podopieczni WTZ w Nowym Cydzynie.
Uczestnicy zwiedzili Muzeum Ikon w Supraślu oraz Muzeum Historyczne w Białymstoku, poznając bogatą historię regionu. Kulminacją dnia był spektakl muzyczny „Vesper” w Operze i Filharmonii Podlaskiej – opowieść o Krystynie Skarbek, legendarnej agentce wywiadu z czasów II wojny światowej.
Kraków, Wieliczka i Chęciny – młodzież na kulturalnym szlaku
W dniach 30 maja – 1 czerwca 2025 roku odbyła się druga wycieczka w ramach projektu – trzydniowa wyprawa pt. „Polski Rzym – kultura, historia, legenda”, skierowana do młodzieży z Gminy Piątnica, uczestniczącej w działaniach kulturalnych i artystycznych GOK oraz laureaci konkursów artystycznych realizowanych przez Ośrodek.
W programie znalazły się:
-
zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce,
-
spacer z przewodnikiem po Starym Mieście w Krakowie,
-
wizyta na Wzgórzu Wawelskim i w Zamku Królewskim,
-
zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach.
Nie zabrakło również elementów teatralnych – uczestnicy obejrzeli spektakl „Przygody Tomka Sawyera” w Teatrze Bagatela. Była to okazja do kontaktu z klasyczną literaturą i profesjonalną sceną aktorską.
Zdjęcia z wyjazdów można zobaczyć na stronie internetowej www.gokpiatnica.pl oraz w mediach społecznościowych Ośrodka.
Do tej pory w projekcie wzięło udział blisko 90 osób, co świadczy o dużym zainteresowaniu i potrzebie tego typu inicjatyw w regionie.
Na tropie dawnych stolic
Trzeci, finałowy wyjazd – zaplanowany na październik – nosi tytuł „Śladem dawnych stolic” i obejmie trzydniową podróż przez Golub-Dobrzyń, Toruń, Biskupin i Gniezno. Na uczestników czekają:
-
wizyta w Planetarium – Toruń,
-
spacer z przewodnikiem po toruńskiej starówce,
-
spektakl w Teatrze Muzycznym,
-
zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Golubiu-Dobrzyniu,
-
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,
-
oraz Archikatedra Gnieźnieńska.
Będzie to wyjazd przede wszystkim skierowany do osób czynnie działających na niwie kultury i współpracujących z Ośrodkiem przy różnego rodzaju działaniach kulturalnych i artystycznych.
Staropolski taniec w nowoczesnym wydaniu
Integralną część projektu stanowią Warsztaty Tańców Staropolskich i Narodowych, które będą miały charakter otwarty – dostępny dla wszystkich chętnych. Pod okiem doświadczonych instruktorów uczestnicy będą mogli nauczyć się m.in. Poloneza, a efekty ich pracy zostaną zaprezentowane podczas finałowego wydarzenia podsumowującego projekt w grudniu 2025 roku.
Już dziś zapraszamy mieszkańców Gminy Piątnica – ale i nie tylko – na otwarte warsztaty taneczne oraz grudniowe wydarzenie podsumowujące projekt. Niech kultura będzie z nami każdego dnia!
Kultura dostępna – w praktyce
Projekt „Podróże po kulturze – szlakiem stolic” to przykład działań łączących edukację, integrację społeczną i animację kultury. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mieszkańcy Gminy Piątnica zyskują realny dostęp do najcenniejszych zasobów polskiego dziedzictwa – nie tylko w teorii, ale i w praktyce.
Bo kultura to nie przywilej – to prawo każdego człowieka. A w GOK Piątnica robimy wszystko, by z tego prawa mógł skorzystać każdy – niezależnie od wieku, sytuacji czy możliwości.
Komentarze
Dodaj komentarz
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Śmiertelne potrącenie na S61 w okolicach Kisielnicy. Nie żyje pieszy, druga osoba w szpitalu
Do tragicznego wypadku doszło dziś nad ranem na drodze ekspresowej S61 w…WPADŁ Z GIGANTYCZNĄ KONTRABANDĄ, TRAFIŁ DO ARESZTU
Ponad milion sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy…Od 15 września prace na trzech przejazdach na linii Śniadowo-Łomża – zmiany w komunikacji
Od poniedziałku 15 września na miesiąc zamknięte zostaną przejazdy…Utrudnienia dla kierowców i pasażerów MPK. Rusza remont przejazdów kolejowych
Od 15 września kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej w Łomży i okolicach…W Łomży odsłonięto tablicę pamiątkową Kazimierza Pułaskiego [FOTO]
Piątkowe (12.09.2025)…
Kurp