Kolej pasażerska powróci do Łomży
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował w Łomży o podpisaniu umowy z wykonawcą na rewitalizację linii kolejowej Łomża-Śniadowo-Łapy. Pierwsze pociągi pasażerskie do Łomży mają docierać już latem przyszłego roku.
- To wyjątkowy dzień dla Łomży. Przywracamy to miasto na kolejową mapę Polski i wiarę, że ten region ma duży potencjał do rozwoju – mówił podczas briefingu minister Dariusz Klimczak.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak oświadczył, że podpisana dziś umowa to tylko część większego planu dla Łomży. - Naszym zamiarem jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy w nieco ponad godzinę można będzie dojechać stąd do stolicy kraju – mówił.
- Przez lata Łomża była wykluczona komunikacyjnie. Teraz widzimy, że to się zmienia. Mamy bardzo dobre połączenia drogowe, a wkrótce także kolejowe. Jestem usatysfakcjonowany, że wieloletnie działania samorządu Miasta Łomża i województwa podlaskiego przyniosły efekty i po ponad trzydziestu latach, do naszego miasta wróci kolej – podkreśla prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dodając, że inwestycja przyczyni się do jego rozwoju.
Historyczna chwilą – nazwał podpisanie umowy na kolejową inwestycję sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, wyrażając nadzieję, że będzie ona dobrze służyła mieszkańcom oraz potencjalnym inwestorom.
Poseł na sejm RP Alicja Łepkowska – Gołaś dziękowała ministerstwu za wielogodzinne rozmowy o łomżyńskiej kolei i za zrozumienie. – Ta inwestycja spowoduje, że nie będziemy wykluczeni komunikacyjnie – zaznaczyła.
W wydarzeniu uczestniczyli również m.in. wicewojewoda podlaski Michał Gąsowski członkowie zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek i Bogdan Dyjuk, radny sejmiku Marek Olbryś, zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński oraz przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe i wykonawcy ZUE S.A. z Krakowa.
Inwestycję w ramach programu Kolej Plus realizuje PKP PLK, które we wtorek podpisało umowę z wybraną w przetargu firmą ZUE S.A. Podstawowy zakres inwestycji to przede wszystkim kompleksowa modernizacja całej linii kolejowej nr 49 Łomża – Śniadowo (17 km). Na tym odcinku wymienione zostaną tory i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Odbudowana zostanie stacja w Łomży oraz przystanek osobowy w Kozikach. Powstaną też dwa nowe przystanki – Śniadowo Łącznica i Konarzyce. Natomiast na trasie od Śniadowa do Łap (ok. 60 km linii) dla potrzeb pasażerów zmodernizowane będą przystanki Kulesze Kościelne i Czachy Kołaki oraz stacja Sokoły. Wartość inwestycji to 367 mln zł brutto.
W ramach projektu zrewitalizowana ma być linia kolejowa Łomża-Śniadowo-Łapy, co pozwoli połączyć koleją Łomżę z Białymstokiem. Cała inwestycja ma być gotowa w 2029 roku. Spółka PKP PLK zakłada, że korzystanie ze stacji będzie możliwe już w trakcie trwania inwestycji, rok po rozpoczęciu prac, czyli w 2026 r. Docelowo pociągi między Łomżą i Łapami pojadą z maksymalną prędkością 120 km/h, a średni czas przejazdu z Łomży do Białegostoku, planowany jest na ok. 1 h 35 min. PKP zakłada też uruchomienie pięciu par pociągów do Warszawy z czasem przejazdu do stolicy kraju poniżej 2 godzin.
Dodaj komentarz
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
REGION: Rzuciła się z nożem na ratowników medycznych bo nie chcieli jej podać relanium
Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo przeciwko Magdalenie P. [44l.Nietrzeźwi wyeliminowani z ruchu
Policjanci wyeliminowali z ruchu dwóch kierowców…Kolej pasażerska powróci do Łomży
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował w Łomży o podpisaniu…Ekologia za sadzonkę - kolejna edycja zbiórki przed nami
Z okazji nadchodzącego Dnia Ziemi Zakład Gospodarowania Odpadami Sp.Pił piwo w parku i odpowie za znieważenie policjantów
Policjanci z łomżyńskiej patrolówki zatrzymali mężczyznę…