W czym Ethereum różni się od Bitcoina?
Bitcoin to najpopularniejsza z kryptowalut. Natomiast Ethereum to najpopularniejszy altcoin. Oba te projekty łączy to, że są najważniejszymi i najbardziej rozpoznawalnymi cyfrowymi aktywami. To właśnie kurs Bitcoina oraz kurs Ethereum z jest sprawdzany najczęściej przez entuzjastów technologii blockchain na całym świecie. Trzeba jednak wiedzieć, że oba aktywa w pewnych aspektach istotnie się od siebie różnią. W niniejszym artykule wychodzimy temu naprzeciw i przedstawiamy na czym polegają najistotniejsze różnice.
R E K L A M A
Początki Bitcoina i Ethereum
BTC to natywna kryptowaluta sieci Bitcoin. Natomiast ETH to natywna kryptowaluta sieci Ethereum. Bitcoin został wprowadzony w 2009 roku przez anonimową osobę lub grupę osób działającą pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Natomiast twórcą Ethereum jest dobrze zorganizowana grupa osób z której najbardziej rozpoznawalną postacią stał się Vitalik Buterin. Ethereum zostało wprowadzone na rynek około 6 lat po Bitcoinie (w lipcu 2015 roku), chociaż pierwsza wzmianka o tym projekcie pojawiła się już w 2013 roku.
Zastosowanie Bitcoina i Ethereum
Bitcoin to cyfrowy pieniądz, który z reguły służy jako aktywo inwestycyjne. Natomiast Ethereum to rozbudowany ekosystem, który nie tylko umożliwia tworzenie i przesyłanie kryptowaluty ETH, ale także dostarcza infrastrukturę dla inteligentnych kontraktów i decentralizowanych aplikacji (DApps).
Ethereum jest znane z tego, że pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Co sprawia, że jest popularne nie tylko wśród spekulantów poszukujących inwestycji w kryptowaluty, ale także wśród deweloperów i przedsiębiorców chcących wykorzystać technologię blockchain w swoich projektach programistycznych.
Aspekty techniczne
Zarówno Bitcoin jak i Ethereum działają w oparciu o technologię blockchain. Jednak pod pewnymi aspektami technicznymi znacząco się od siebie różnią. Sieć Ethereum działa w oparciu o mechanizm konsensusu Proof-of-Stake, natomiast Bitcoin korzysta z Proof-of-Work. To sprawia, że w przypadku Bitcoina za walidowanie transakcji i utrzymanie płynności sieci odpowiedzialni są górnicy, którzy zajmują się kopaniem kryptowalut. Natomiast w przypadku Ethereum, funkcje te wypełniają walidatorzy którzy „blokują” swoje ETH w celu stakingu. W efekcie utrzymanie sieci Ethereum jest bardziej energooszczędne.
Obie sieci różnią się między sobą elastycznością i szybkością transakcji. Bitcoin ma stałą wielkość bloku, która wynosi 1 MB, w efekcie sieć Bitcoin przetwarza maksymalnie około siedmiu transakcji na sekundę. Dla porównania, Ethereum jeszcze przed wprowadzaniem wielu usprawnień znanych jako Ethereum 2.0 przetwarzało 15 transakcji na sekundę. Poza tym, trzeba odnotować, że Ethereum regularnie wprowadza wiele zmian, które mają wpłynąć na skalowalność sieci (przykładem jest shrading). Według niektórych doniesień w przyszłości Ethereum może być w stanie obsługiwać nawet 100 tysięcy transakcji na sekundę. Pod tym, względem Bitcoin znacznie odbiega możliwościami od Ethereum.
Obie omawiane kryptowaluty różnią się między sobą podażą. BTC ma ograniczoną podaż do maksymalnie 21 milionów jednostek. Natomiast ETH nie ma ustalonego limitu. W efekcie Bitcoin charakteryzuje się presją deflacyjną a Ether jest narażony na inflacje.
Kurs BTC i ETH
Od momentu powstania zarówno wyceny ETH i BTC zanotowały wiele wzrostów i spadków. BTC odnotowało duże wzrosty podczas hossy z 2013, 2017 oraz 2021 roku. Natomiast w przypadku Ethereum kurs poszybował w górę dopiero podczas hossy, która miała miejsce na przełomie 2017 i 2018 roku. Wówczas ETH było trzecią kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej (wyżej było BTC oraz XRP). Jak wiadomo niewiele później się to zmieniło i ETH na stałe zadomowiło się na drugim miejscu w rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.
Podsumowanie
Podsumowując, najbardziej charakterystyczną różnicą między Ethereum a Bitcoinem jest to, że Ethereum pozwala na korzystanie z inteligentnych kontraktów. To sprawia, że jest platformą blockchain o szerokich zastosowaniach, która umożliwia budowę zdecentralizowanych aplikacji. Ponadto, istnieje wiele innych aspektów technicznych, które różnią obie te kryptowaluty, takie jak zastosowany mechanizm konsensusu, przepustowość sieci, czas blokowania i wiele innych.
W efekcie obecnie Bitcoin jest głównie postrzegany jako środek płatniczy lub jako aktywo inwestycyjne. Natomiast Ethereum słynie z tego, że jest rozbudowaną platformą, która stanowi fundament dla wielu projektów opierających się o technologię blockchain.
materiał sponsorowany
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Kolej pasażerska powróci do Łomży
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował w Łomży o podpisaniu…Pił piwo w parku i odpowie za znieważenie policjantów
Policjanci z łomżyńskiej patrolówki zatrzymali mężczyznę…Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Odprawa służb z premierem
Wiemy, jak cenne dobro narodowe chronią teraz służby.POŚWIĄTECZNE DZIAŁANIA TRZEŹWOŚĆ - PODSUMOWANIE
We wtorek policjanci z łomżyńskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na…Ważność świadectwa a rzeczywisty stan budynku
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument…