O rewitalizacji i adaptacji do zmian klimatu w Bydgoszczy i Łodzi

W dniach 10-12 października grupa pracowników Urzędu Miejskiego w Łomży uczestniczyła w wizycie studyjnej wraz z warsztatami środowiskowymi w Bydgoszczy oraz Łodzi.

R E K L A M A


Wyjazd, który odbył się w związku z realizacją przez nasze miasto projektu pn. „Łomża – Miasto, w którym żyję i pracuję” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego, dotyczył adaptacji miast do zmian klimatu, a także działań podejmowanych w ramach rewitalizacji. W ramach pobytu uczestnicy spotkali się z przedstawicielami Miasta Bydgoszcz i zapoznali się z działaniami podejmowanymi przez samorząd, których celem jest zapobieganie ewentualnym szkodom powstającym w wyniku działań sił przyrody.

Dużo uwagi poświęcono zbiornikom retencyjnym, które budowane są w celu gromadzenia deszczówki, co ma zapobiegać powodziom i pozwalać wykorzystywać zgromadzoną wodę w czasie braku opadów atmosferycznych. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Łomży mieli również możliwość obejrzenia bydgoskiej wieży ciśnień, a także miejskich parków. Wizytowano także jedną z większych miejskich inwestycji związaną z odwróceniem się miasta w stronę rzeki Brdy, czyli bulwary stanowiące centrum życia kulturalnego, turystycznego oraz społecznego mieszkańców Bydgoszczy. Te inwestycje wybrano jako kluczowe dla Miasta Łomża pod kątem opracowywanych dokumentacji z funduszy norweskich i planowanych w dłuższej perspektywie inwestycji miejskich.

W ramach studyjnej wizyty odbyły się ponadto warsztaty dotyczące potencjału adaptacyjnego obu miast, które zostały zorganizowane w zrewitalizowanych Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej, w przeszłości pełniących rolę młynów zbożowych. Andrzej Brzozowy, ekspert w obszarze rozwoju miast i ich rewitalizacji, przedstawił megatrendy globalne oraz ich wpływ na polskie miasta, a także wrażliwość miast i ich potencjał adaptacyjny. Podczas szkolenia skupiono się również na miejskich planach adaptacji do zmian klimatu i sposobach ich wdrażania.

Urzędnicy odwiedzili także Łódź gdzie mieli możliwość zwiedzić obszar rewitalizacji i spotkać się z Marcinem Obijalskim, pierwszym dyrektorem miejskiego Biura ds. Rewitalizacji. Podczas owocnego spotkania poruszano kwestie prawnych regulacji, samego procesu inwestycyjnego, a także funduszy na przywrócenie żądanych funkcji zdegradowanym nieruchomościom.

Wizyta odbyła się w ramach Partnerstwa Miasta Łomża z Miastem Bydgoszcz, które ma na celu wymianę wiedzy, dobrych praktyk oraz doświadczeń pomiędzy samorządami, zwłaszcza w wymiarze środowiskowym. W przyszłości, jeśli będzie taka możliwość, współpraca będzie kontynuowana w ramach innych projektów.