Uwierzyli oszustom, stracili oszczędności
57-letnia mieszkanka gminy Łomża uwierzyła, że pomaga rozbić szajkę oszustów i przekazała 43 tysiące złotych. Natomiast 60-letni łomżanin chcąc zabezpieczyć swoje oszczędności na koncie bankowym stracił 17 tysięcy złotych.
R E K L A M A
Wczoraj po 10 na telefon komórkowy 60-letniego łomżanina zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Poinformował, że na konto mężczyzny wpłynęła kolejna już dziś płatność i w związku z tym w banku uruchomił się alarm. Łomżanin oświadczył, że od tygodnia nie wykonywał żadnych transakcji. Wtedy rzekomy bankier stwierdził, że musiała być to próba oszustwa. Instruował 60-latka co ma robić, aby zabezpieczyć swoje oszczędności. W rezultacie mężczyzna stracił blisko 17 tysięcy złotych. Tego samego dnia po 12, do 57-latki zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Powiedział, że jej oszczędności są zagrożone. W Bydgoszczy ktoś próbował wziąć na nią kredyt. Rzekomy policjant powiedział, że pracują nad rozbiciem szajki biorącej kredyty i to właśnie ona jest ważnym elementem całej operacji. Połączył kobietę z rzekomym komisariatem policji aby potwierdzić działania mundurowych. 57-latka rozmawiała również z prokuratorem, który polecił, aby poszła do banku i zrobiła przelew swoich oszczędności na policyjne bezpieczne konto. Mężczyzna zabronił kobiecie rozłączać rozmowę i kontaktować się z kimkolwiek. Polecił też obserwować kasjerki w banku twierdząc, że mogą być one powiązane z oszustami. Pieniądze jeszcze tego samego wieczora miały wrócić na jej konto. Po rozmowie z rzekomym policjantem kobieta zadzwoniła do męża, który uświadomił ją, że padła ofiarą oszustów.
Ważne:
- Policjanci prowadząc czynności służbowe nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy.
- W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer 112.
- Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny, policjanta i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań - nie wykonuj jego poleceń, nie podawaj numeru komórkowego - nie daj się zmanipulować!
- Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Rozłącz starannie rozmowę telefoniczną, zadzwoń do kogoś z rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Cyrk Astoria niebawem w Łomży
Cyrk Astoria kolejny raz wyrusza w trasę po Polsce…OSM Piątnica w gronie najlepszych pracodawców w Polsce według rankingu Forbes „Poland’s Best Employers 2025”
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy znalazła się w prestiżowym rankingu…Święto Pułkowe w Śniadowie [FOTO]
Za nami obchody Święta Pułkowego w Śniadowie.Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski…Start sezonu wodnego w Porcie Rzecznym w Łomży
Z początkiem maja mieszkańcy Łomży i turyści ponownie będą mogli korzystać z…