Kwiaty w Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości

Władze Łomży złożyły dziś kwiaty przed tablicą poświęconą „Wiecznej pamięci Żydów Łomżyńskich” przy ul. Senatorskiej. 19 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. W tym roku przypada również 80. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia 1943 r. Niemcy przystąpili do jego ostatecznej likwidacji. Symbolem tego dnia jest żółty żonkil. Kwiaty złożył również przedstawiciel Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

R E K L A M A


Warszawskie getto zostało utworzone przez Niemców w 1940 roku gdzie umieszczono ponad 400 tys. Żydów. W szczytowym momencie getto osiągnęło gęstość zaludnienia sięgającą 146 tys. osób na 1 km2. W dniu wybuchu powstania, w święto Pesach, na terenie getta przebywało 60 tysięcy osób. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady europejskich Żydów. Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się wydostać kanałami i podziemnymi tunelami z płonącego getta, wojnę przeżyli nieliczni.

Tablica, przed którą kwiaty złożyły dziś m.in. władze Łomży, zlokalizowana jest niedaleko miejsca, w którym znajdowała się brama getta, utworzonego przez niemieckiego okupanta 12 sierpnia 1941 roku. Zlokalizowane zostało ono w gęsto zabudowanej części miasta, ograniczonej ulicami: Woziwodzką, Żydowską, Rybaki, Zieloną, Senatorską i Starym Rynkiem z wyłączeniem ratusza. Jego akcja likwidacyjna rozpoczęła się 2 listopada 1942 roku, a większość mieszkańców trafiła do obozu w Treblince.

W imieniu władz Łomży kwiaty złożył prezydent Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Andrzej Garlicki. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku.