Kontynuacja prac na Starym Rynku
Z początkiem sierpnia wznowione zostały prace na Starym Rynku w Łomży. To efekt porozumienia z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w sprawie zagospodarowania tej części miasta.
R E K L A M A
Prace na Starym Rynku były wstrzymane z powodu braku porozumienia z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Podczas czerwcowego spotkania prezydenta miasta Mariusza Chrzanowskiego z konserwatorem, udało się dojść do konsensusu i dzięki temu można było wznowić działania w ramach tej inwestycji.
Ostateczna wersja wyglądu Starego Rynku zakłada zwiększenie ilości drzew do 15 sztuk i określa sposób wyeksponowania reliktu. Po wprowadzeniu zmian, koncepcja została wysłana do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Miasto oczekuje teraz na jej zatwierdzenie. W tej chwili na terenie budowy odbywa się wywóz urobku po pracach archeologicznych oraz wymiana nienośnych gruntów w zakresie nieobjętym artefaktami.
Rewitalizacja Starego Rynku rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. Pierwsze roboty dotyczyły badań archeologicznych, podczas których odkryto m.in. kilkanaście reliktów konstrukcji murowych wykonanych z kamienia i drewniane cembrowiny dawnych studni. Z uwagi na ogromną wartość historyczną wykopalisk, miasto zgodnie z wolą mieszkańców wystąpiło o zmiany w projekcie, uwzględniające odsłonięte zabytki. Chodziło głównie o przeszklone wyeksponowanie murów średniowiecznego ratusza.
Zmieniona według wskazówek konserwatora zabytków koncepcja została przedstawiona podczas spotkania w październiku 2020 roku w Białymstoku. Mimo wstępnych ustaleń naniesiono kolejne uwagi, które dotyczyły przede wszystkim pozostałego zakresu dokumentacji projektowej, a w szczególności wprowadzenia dodatkowych elementów zieleni, których nie było w zatwierdzonym przez konserwatora zabytków projekcie z 2019 roku.
- Miasto poleciło architektowi wykonanie kolejnych koncepcji, które mieszkańcy mogli poznać podczas upublicznionej w mediach wizualizacji – wyjaśnia zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki. - Opóźnienia w realizacji tej inwestycji spowodował brak porozumienia pomiędzy Miastem, a Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w zakresie zagospodarowania zielenią – mówi i informuje, że jeszcze w tym miesiącu oczekuje na zatwierdzenie przez konserwatora zabytków projektu zamiennego, co pozwoli na uzyskanie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę.
- Cieszę się, że prace zostały wznowione i wyrażam przekonanie, że pomimo trudności uda nam się z sukcesem zakończyć ten projekt w tym roku- dodaje Andrzej Garlicki.
„Projekt Kultura – kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży”, jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa VIII Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej. Działania 8.5 Rewitalizacja. Całkowita wartość zadania to 7 488 806,33 zł brutto , a dofinansowanie wynosi 5 358 906,76 zł brutto.
Komentarze
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Cyrk Astoria niebawem w Łomży
Cyrk Astoria kolejny raz wyrusza w trasę po Polsce…OSM Piątnica w gronie najlepszych pracodawców w Polsce według rankingu Forbes „Poland’s Best Employers 2025”
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy znalazła się w prestiżowym rankingu…Start sezonu wodnego w Porcie Rzecznym w Łomży
Z początkiem maja mieszkańcy Łomży i turyści ponownie będą mogli korzystać z…Święto Pułkowe w Śniadowie [FOTO]
Za nami obchody Święta Pułkowego w Śniadowie.Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski…
Marian