S61 Obwodnica Łomży – drugi przetarg
Dzisiaj GDDKiA ogłosiła przetarg, który wyłoni nowego wykonawcę obwodnicy Łomży, czyli prawie 13 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno. W maju odstąpiono od umowy z poprzednim wykonawcą, firmą TOTO.
R E K L A M A
Zadaniem nowego wykonawcy będzie dokończenie projektowania oraz optymalizacja wykonanych wcześniej projektów wraz z wybudowaniem drogi ekspresowej S61 z drogą krajową nr 64 i całą infrastrukturą, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie do użytku nowego odcinka drogi ekspresowej S61 oraz drogi krajowej nr 64.
Wykonawca, który nie chciał budować
Inwestycja prowadzona była przez włoską firmę TOTO w systemie Projektuj i buduj od 31 października 2018. Dotychczasowy wykonawca opracował dokumentację potrzebną do uzyskania decyzji ZRID, złożył wniosek, a Wojewoda Podlaski wydał decyzję ZRID w dniu 12 listopada 2020 r. Potem jednak wykonawca nie poczynił żadnych postępów w zakresie przygotowania frontu robót i mimo dwóch kolejnych wezwań do rozpoczęcia konkretnie wskazanych prac – robót nie rozpoczął. W związku z tym GDDKiA 14 maja br., powiadomiła o zamiarze odstąpienia od umowy, a z końcem maja ostatecznie od niej odstąpiła.
Nowy przetarg - terminy…
W nowym przetargu, GDDKiA wymaga, aby prace projektowe (w zakresie optymalizacji i wykonania brakujących projektów) oraz roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 1 grudnia do 31 marca), natomiast nie wlicza się ich do etapu robót. Wśród kryteriów pozacenowych jest m.in. możliwość skrócenia terminu wykonania zadania maksymalnie o 3 miesiące, za co są przyznawane dodatkowe punkty.
… warunki
Natomiast wśród warunków przetargu jest kilka punktów zwrotnych w realizacji kontraktu, tzw. kamieni milowych. Jednym z nich jest - wykonanie robót oraz uzyskanie - w imieniu i na rzecz GDDKiA, jako inwestora - wszelkich wymaganych przepisami decyzji umożliwiających udostępnienie do ruchu minimum jednej jezdni drogi S61 (w przekroju 1x2) na całej długości trasy głównej w terminie 18 miesięcy od podpisania umowy.
Innym kamieniem milowym jest rozpoczęcie, wykonanie i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie węzła Łomża Zachód w terminie 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Umożliwi to jak najszybsze połączenie sąsiedniego odcinka budowanej drogi ekspresowej S61 Łomża Południe – Łomża Zachód (ma być gotowy w marcu 2022), z istniejącą drogą krajową nr 61.
Zakłada się, że przetarg zostanie rozstrzygnięty do końca bieżącego roku, a umowa podpisana zostanie w pierwszych miesiącach przyszłego roku.
Obwodnica o parametrach „eski”
Odcinek Łomża Zachód - węzeł Kolno stanowiący kluczową część obwodnicy Łomży będzie miał długość 12,92 kilometra i powstanie jako dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca.
Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, a także urządzeń ochrony środowiska (ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych, urządzeń oczyszczających (separatory) czy przejść dla zwierząt). Wybudowane zostaną tu trzy węzły drogowe: Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ oraz nowy, 1200-metrowy most nad doliną Narwi.
W ramach zadania powstanie również fragment jednojezdniowej drogi krajowej nr 64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości 6,96 km. Odcinek drogi krajowej nr 64 będzie miał jedną jezdnię, skrzyżowania w postaci rond z istniejącą drogą krajową nr 61 w rejonie miejscowości Marianowo oraz z istniejącą drogą krajową nr 64 w rejonie miejscowości Elżbiecin. Rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca.
Dzięki budowie obwodnicy miasta zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego i komfort życia mieszkańców Łomży, przez której centrum dzisiaj prowadzi cały ruch tranzytowy w kierunku państw bałtyckich i Rosji (Obwodu Kaliningradzkiego).
Kluczowy odcinek – przejezdność grudzień 2023
Realizacja drogi ekspresowej S61 jest inwestycją istotną nie tylko dla sieci dróg w Polsce, ale ma też znaczenie europejskie – łącząc się z drogę ekspresową S8 Wrocław – Warszawa – Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.
To właśnie szybka i sprawna realizacja odcinka S61 stanowiącego obwodnicę Łomży, ma sprawić, że ruch po Via Baltice - od grudnia 2023 roku - będzie odbywał się bez większych problemów na całej jej długości. Natomiast budowa drugiej jezdni i zakończenie budowy odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno nastąpi w 2024 roku.
Realizacja S61 Łomża Zachód - Kolno, tak jak pozostałych odcinków pomiędzy Podborzem a Stawiskami, jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Komentarze
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
REGION: Rzuciła się z nożem na ratowników medycznych bo nie chcieli jej podać relanium
Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo przeciwko Magdalenie P. [44l.Najeżdżał na krawężniki, miał 2 promile
Policjanci zatrzymali 45-latka, który kierował hondą.Nietrzeźwi wyeliminowani z ruchu
Policjanci wyeliminowali z ruchu dwóch kierowców…Ekologia za sadzonkę - kolejna edycja zbiórki przed nami
Z okazji nadchodzącego Dnia Ziemi Zakład Gospodarowania Odpadami Sp.Przedłuż uprawnienia Karty Mieszkańca
Ratusz przypomina o konieczności przedłużenia uprawnień Łomżyńskiej Karty…
Robert
Dokąd poprowadzą te obwodnice?
A kiedy i gdzie ten most?