60 tys na ambulans dla Grupy Ratowniczej "Nadzieja"

Sześćdziesiąt tysięcy złotych z budżetu miejskiego zamierza przeznaczyć prezydent Łomży na sfinansowanie zakupu używanego ambulansu ratunkowego dla Grupy Ratowniczej "Nadzieja". Ma to związek z planowanym na drugą połowę roku włączeniem jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wniosek został już skierowany do radnych na najbliższą sesję.

- W kwestiach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa naszych mieszkańców nigdy nie można oszczędzać. Czas udzielania pierwszej pomocy często decyduje o ludzkim życiu, które nie ma ceny. Zależy mi, aby sprzęt jakim dysponuje Grupa Ratownicza "Nadzieja" był jak najlepszy i dlatego wnioskuję o zakup kolejnego pojazdu ratunkowego – podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski, dodając, że pełni GR "Nadzieja" pełni niezwykle istotną rolę w ochronie zdrowia i życia mieszkańców miasta i regionu. - Ratownicy podejmują kilkaset interwencji rocznie, zabezpieczają wiele wydarzeń, dbają też o upowszechnianie ratownictwa medycznego i edukację z zakresu udzielania pierwszej pomocy – dodaje włodarz miasta nad Narwią.

To już kolejne wsparcie, jakie otrzymałoby stowarzyszenie zajmujące się udzielaniem pierwszej pomocy i ratownictwem. Dwa lata temu Miasto Łomża współfinansowało zakup ambulansu ratunkowego, przeznaczając na ten cel 75 tys. zł, zaś w ubiegłym roku 30 tys. zł trafiło na modernizację bazy wyjazdowej karetek ratunkowych. - Cieszę się, że nasze działania są dostrzegane przez prezydenta. Jesteśmy bardzo wdzięczni, dzięki temu możemy dbać o bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Łomży, ale i całego regionu. Docenia to także Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności przy Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Po wstępnych rozmowach, obecnie podjęto prace nad włączeniem Grupy Nadzieja do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, co dokona się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Im lepszym sprzętem będziemy zatem dysponować i w lepszych warunkach pracować, tym ta pomoc będzie skuteczniejsza – mówi ks. Radosław Kubeł, koordynator Grupy Nadzieja.

Pojazd jest pilnie potrzebny, bo nieszczęśliwych zdarzeń jest coraz więcej. Tylko w ubiegłym roku działająca na terenie północno-wschodniej Polski GR "Nadzieja" podjęła 547 działań (na terenie Łomży 267), udzielając pomocy łącznie 1051 osobom (na terenie Łomży 111). - Posiadany obecnie ambulans, zakupiony przy współfinansowaniu miasta, jest wykorzystywany do pracy zespołu ratownictwa medycznego, ale nie jest w stanie obsłużyć całej działalności jednostki na terenie Łomży, tym bardziej, że często działania planowe pokrywają się z niespodziewanymi działaniami ratunkowymi i poszukiwawczymi. Zakup karetki usprawniłby pracę i podniósł poziom bezpieczeństwa w mieście i jego okolicach – tłumaczy ks. Radosław Kubeł.

Komentarze

 • w temacie

  • 8 mies. temu
  Jak pan prezydent dostanie zawału to niech dzwoni po chłopców Kubła.. a nie karetkę prawdziwego Pogotowia Ratunkowego.. skoro uważa że są tacy ważni, dobrzy i kasę w nich pakuje. Na państwową służbę zdrowia prezydent Łomży nie dał jeszcze ani złotówki.... Życzę duuużo zdrowia zatem panu
 • obserwator

  • 8 mies. temu
  Mam pytanie czemu pan Chrzanowski nie zauważa ze w miesci Łomza jak i w całym byłym województwie działa jeszcze taki podmiot leczniczy jak Pogotowie Ratunkowe i to one czuwa nad bezpieczeństwem i zdrowiem mieszkańców a ambulanse do wymiany taboru na nowy musi zakupić z własnych środków tam tez pracują Ratownicy Medyczni którzy swoja wiedza, doświadczeniem bez względu na pogodę ratują życie ludziom.
  Niech pan Prezydent pomyśli kto bardziej potrzebuje nowego ambulansu.
  Prezydentem miasta się tylko bywa, ale jak pan zachoruje to nie przyjedzie gr. Nadzieja z ks Kublem na czele tylko te niedoceniane przez pana Pogotowie.
 • Brym btym ijo ijo

  • 8 mies. temu
  Hahahaha jakie ile dzialan? Co znaczy dzialan, pokrecic sie po miescie jak dostawca pizzy? Przepraszam dostawcow Waszej pracy jest pozytek. A moze czas zaczac wywiazywac sie z umowy jaka jest zawarta miedzy grupa o jesoo co sie stalo, szpitalem a NFZ odnosnie nocnej i swiatecznej pomocy a chodzi o transport sanitarny. Czy trzeba zeby inna grupa tzw porannego budzenia wbila sie o 6 rano z zapytaniem gdzie jest kasa za ten walek? Proponuję rowniez zakupic w ramach jednej oferty woz strazacki, radiowoz, czolg, smiglowiec szturmowy i kuter torpedowy na rzeke Narew zalatwiona bedzie za jednym zamachem ups... wiele dziedzin zwiazanych z bezpieczenstwem i obronnoscia.A turbo fanatykom zalecam zapoznanie sie z KPK bo zycie ludzkie to nie zabawka do lansowania sie.

Dodaj komentarz

© 2013 - 2019 xlomza.pl

Regulamin / Polityka prywatności i Cookies