Zaprezentowano Narodowy Program Trzeźwości

W miniony piątek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zaprezentowano szczegóły Narodowego Programu Trzeźwości. To dokument opierający się przede wszystkim na przesłankach wynikających z potwierdzonego przez współczesną naukę oddziaływania napojów alkoholowych na poszczególne osoby i społeczności. Jest wynikiem Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w naszym kraju w ubiegłym roku.

R E K L A M A


Autor projektu Narodowego Programu Trzeźwości prof. Krzysztof Wojcieszek wyjaśnił, że zawiera on diagnozę sytuacji i propozycje środków zaradczych wraz z planem działania. - Nie da się osiągnąć ambitnych celów społeczno-gospodarczych bez trzeźwości, gdyż koszty pijaństwa przewyższają przynajmniej trzykrotnie zyski z obrotu alkoholem. Polska praca, aby być wydajna i skuteczna, musi opierać się na trzeźwości – mówił prof. Krzysztof Wojcieszek. Zaznaczył, że Program jest pytaniem skierowanym do całego narodu, czy chcemy być szczęśliwsi, zdrowsi, bogatsi, dojrzalsi, mądrzejsi i chcemy mieć szczęśliwe życie rodzinne.

Narodowy Program Trzeźwości dotyka również roli samorządów w jego realizacji. Obecna na spotkaniu zastępca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk, która również pracowała w zespole przygotowującym NPT podkreślała, że powodzenie tego typu programów zależy od zaangażowania lokalnych wspólnot. – To my, samorządowcy, w naszych gminach i miastach, jesteśmy zobowiązani do tego, by realizować to, co najważniejsze, politykę rozumianą jako służbę drugiemu człowiekowi i troskę o dobro wspólne – mówiła Agnieszka Muzyk przypominając, że to polskie samorządy już od ponad 20 lat rozwijają kompetencje w zakresie tworzenia lokalnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wśród trudności, na które natrafiają samorządy wymieniła m.in. nadmierne przerzucanie odpowiedzialności za rozwiązywanie problemów alkoholowych na samorządy bez wyposażania ich w skuteczne mechanizmy prawne, jak również niewiedzę oraz brak determinacji przedstawicieli władz samorządowych w sytuacji bierności i nieznajomości swoich praw wśród mieszkańców. Jej zdaniem problemem jest też ograniczanie się samorządów do wydatkowania środków na profilaktykę tylko z opłat pobieranych za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych oraz niewłaściwe ich wydatkowanie. – Trzeba pamiętać, że wiele samorządów rozwija wspaniałą działalność przy udziale dziesiątków tysięcy zaangażowanych osób i nie popełnia wspomnianych nadużyć – dodaje z-ca Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk. Jej zdaniem należy starannie przygotować umocnienie przepisów prawnych dotyczących obszaru realizacji Narodowego Programu Trzeźwości, aby oczyścić przepisy z elementów przynoszących przeciwne skutki z punktu widzenia jego celów.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski wyjaśnił, że trzeźwość to albo całkowita abstynencja, albo umiarkowane picie alkoholu, bardzo rzadko, wręcz w symbolicznych ilościach. - Chcemy, żeby w najbliższych latach spożycie alkoholu spadło przynajmniej do średniej światowej, a średnia światowa to jest połowa tego, co obecnie spożywamy w naszej ojczyźnie – podkreślił bp Tadeusz Bronakowski. Dodał, że program ma zmobilizować wszystkie środowiska i instytucje, które powinny troszczyć się o trzeźwość. - Ma on stać się źródłem inspiracji do konkretnych działań. Walka o duchową wolność Polaków toczy się każdego dnia. Nie możemy się od niej uchylać, nie możemy jej zaniechać – mówił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Twórcy Narodowego Programu Trzeźwości podkreślają, że jego realizacja wymaga trwającego wiele lat systematycznego działania. Z treścią dokumentu można się zapoznać TUTAJ

foto - www.kongrestrzezwosci.pl