„Lepszy własny biznes niż praca na etacie”

Pod takim hasłem, w I Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży, odbyły się dwie debaty oksfordzkie. Wzięło w nich udział w sumie około 400 osób. Młodzież debatowała nad tezą: „Lepszy własny biznes niż praca na etacie”. Te warsztaty były wprowadzeniem do II edycji konkursu „Mój pomysł na biznes – Zabiznesuj w Łomży”. Już 1 grudnia 2023 r. ruszy jego tegoroczna edycja.

Celem konkursu jest kształcenie kompetencji oraz promocja postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży oraz przedstawienie zalet prowadzenia własnego biznesu, jako sposobu osiągnięcia sukcesu zawodowego.

- Drugą edycję konkursu rozpoczęliśmy debatami oksfordzkimi. Formuła warsztatów zakłada dyskusję i debatę na zadany temat. Chcieliśmy, aby młodzież sama zdefiniowała i przytoczyła atuty dotyczące przedsiębiorczości. I tak się stało. W debacie młodzież spierała się na merytoryczne argumenty, starając się przekonać publiczność do swojej tezy. Jestem pewien, że debaty oksfordzkie były dobrą okazją do pozyskania wiedzy na temat prowadzenia działalności gospodarczej, ale też zachęciły młodzież do wzięcia udziału w konkursie „Zabiznesuj w Łomży” – przekazuje zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki.

W I LO w zajęciach udział wzięli uczniowie I, II, i III liceów ogólnokształcących. Gościem warsztatów był Rafał Pietruszyński, prezes Greenvit Sp. z o.o., firmy produkującej ekstrakty roślinne o międzynarodowym zasięgu, absolwent I LO w Łomży. Podczas spotkania opowiedział o swojej drodze do sukcesu, początkach pracy w korporacji, pierwszych biznesach, które zakończyły się niepowodzeniem. Podkreślał, że nie można się poddawać tylko trzeba wyciągnąć wnioski i próbować dalej. - Należy mieć odwagę żeby wyjść ze strefy komfortu, być może spróbować na etacie. Ale jeżeli ktoś czuje w sobie „nutkę” przedsiębiorczości, powinien się odważyć, spróbować i nie zrażać pierwszymi niepowodzeniami – doradzał młodzieży.

W „Mechaniaku” w warsztatach udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 oraz Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5. Swoimi doświadczeniami w prowadzeniu biznesu podzielił się z nimi Paweł Kowalewski z firmy „Automatyka Wschód” Sp. z o.o., absolwent łomżyńskiego Mechaniaka. Firma wśród swoich osiągnięć wymienia dostawę i serwis systemów automatycznych w takich projektach, jak wieża kontroli lotów, stacja metra w Warszawie, huta w Krakowie, Stadion Narodowy w Warszawie i wiele innych.

W trakcie debat młodzież była podzielona na dwie grupy, z których jedna opowiadała się za własną działalnością, a druga za pracą na etacie. Drużyna broniąca tezy wskazywała na zalety prowadzenia własnej firmy takie jak decyzyjność, niezależność, samodzielność w podejmowaniu decyzji, elastyczne godziny pracy, wysokie zarobki podkreślając, że wśród 10 najbogatszych ludzi na świecie nie ma ani jednej osoby zatrudnionej na etacie. Zespół obalający tezę zwracał uwagą na atuty zatrudnienia na etacie takie jak stabilizacja, unormowany czas pracy, więcej czasu dla siebie i możliwość poświęcenia się pasjom, mniejsze zarobki usprawiedliwiając twierdzeniem, że pieniądze w życiu nie są najważniejsze.

Organizatorem warsztatów było Miasto Łomża. Obsługę organizacyjną zapewniło Centrum Obsługi Przedsiębiorców Urzędu Miejskiego przy wsparciu Wydziału Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miejskiego w Łomży. Prezydent Łomży składa podziękowania dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży za udostępnienie i przygotowanie auli do przeprowadzenia debat oraz nauczycielom przedsiębiorczości w szkołach I, II i III LO oraz w ZSMiO nr 5, ZSEiO nr 6, ZSWiO nr 7 za wsparcie merytoryczne w przygotowaniu młodzieży.

Konkurs „Mój pomysł na biznes - Zabiznesuj w Łomży” realizowany jest przez Miasto Łomża we współpracy z Gminą Piątnica w ramach Programu Rozwój Lokalny, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Szczegóły dotyczące jego drugiej edycji dostępne są na stronie internetowej http://biznes.um.lomza.pl/archiwa/20026.

Dodaj komentarz