Kolejne ministerialne wsparcie dla łomżyńskiej kultury

Teatr Lalki i Aktora w Łomży będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa podpisana w Warszawie przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego z ministrem prof. Piotrem Glińskim ma obowiązywać przez najbliższe 3 lata z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

- Teatr Lalki i Aktora w Łomży to już 22 instytucja artystyczna, która będzie współprowadzona przez MKiDN. Umożliwi to stabilne finansowanie instytucji z budżetu centralnego, w tym również przydzielanie jej dotacji celowych i inwestycyjnych, a więc zapewnienie lepszych perspektyw rozwojowych. Łącznie w ciągu ostatnich 8 lat resort kultury objął współprowadzeniem ponad 60 instytucji kultury – mówił, podczas uroczystego podpisania umowy, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

- To wielki dzień dla naszego miasta, dla łomżyńskiej kultury. Podpisana umowa pozwoli na dalszy rozwój artystyczny teatru – podkreślał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dodając, że to druga po Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, łomżyńska instytucja kultury, która będzie współprowadzona przez MKiDN.

Za wsparcie podziękował dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk, zaznaczając, że jest ono "ogromnym wyróżnieniem i prestiżem" dla całej społeczności teatru.

- To nam pomoże na budowaniu teatralnej tożsamości oraz pozwoli na rozwinięcie naszej działalności nie tylko w Łomży, ale również poza miastem – mówił.

Zgodnie z umową o współprowadzeniu Teatru Lalki i Aktora w Łomży, Miasto Łomża zobowiązało się do wspierania teatru kwotą co najmniej 2 300 000 zł, natomiast Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przekazywać środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości nie mniejszej niż 500 000 zł rocznie. Umowa będzie obowiązywała do 31 grudnia 2026 roku z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży to jedna z ważniejszych instytucji kultury w naszym mieście. Rocznie gra około 300 spektakli, w których uczestniczy około 30 tysięcy widzów. Swoją działalność rozpoczął w 1987 r. z inicjatywy jego ówczesnego dyrektora – poety Henryka Gały. Jarosław Antoniuk sceną kieruje od blisko 30 lat.