Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]

 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]
 • Śniadanie z prezydentem i prezesem PARP o finansowaniu biznesu [FOTO]

Śniadanie biznesowe poświęcone finansowaniu biznesu odbyło się w czwartkowy poranek w Hali Kultury na Starym Rynku w Łomży. Jego gościem specjalnym, był prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Budrowski. Uczestniczyła w nim także delegacji przedsiębiorców z Ukrainy.

R E K L A M A


Prezydent Mariusz Chrzanowski na wstępie poinformował, że spotkanie ma na celu wskazanie nowych kierunków i możliwości rozwoju prowadzonych działalności. - Są wśród nas firmy z wieloletnim doświadczeniem, służące swoją pomocą nam samorządowcom, ale też młodym przedsiębiorcom, którzy są dziś z nami i chcą dowiedzieć się, w jaki sposób można pozyskać środki, i jakimi kierunkami prowadzić swoje działalności gospodarcze – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Organizowane od 2017 roku śniadania biznesowe mają na celu integrację środowiska łomżyńskiego biznesu poprzez wzajemne poznanie się, wymianę doświadczeń czy nawiązanie bliższych relacji biznesowych, a także budowanie poczucia tożsamości lokalnej. Za każdym razem towarzyszy im inny temat przewodni. Tym razem obejmował on kwestię finansowania biznesu, w tym z funduszy europejskich, którą zaprezentowali przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zdaniem prezesa PARP Dariusza Budrowskiego śniadanie biznesowe jest doskonałą okazją do przedstawienia łomżyńskim przedsiębiorcom możliwości, jakie daje PARP, ale też na wymianę myśli i informacji. - Chodzi tu też o wskazanie konkretnych działań, które można podjąć, np. ROBOGRANT, czyli wsparcie na robotyzację dla branży meblarskiej, HoReCa będąca wsparciem branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej. Mamy też środki na innowacje w wysokości 2,4 mld Euro oraz wiele innych działań, takich jak zdobywanie rynków zagranicznych, internacjonalizacja. Te pieniądze są dostępne dla tych, którzy złożą wnioski, dlatego zachęcam do aplikowania – mówił Dariusz Budrowski podkreślając, że tego typu spotkania mają dać wiarę biznesowi, że warto sięgać po środki, gdyż jest szansa otrzymać naprawdę wysokie dofinansowania do prowadzonej działalności. - Doświadczenie pokazuje, że wiele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw aplikuje i to z sukcesem. Ale nie wszyscy. W związku z tym te śniadania są po to, aby powiedzieć tym firmom, które jeszcze nie składały wniosków o środki, że warto to robić. Bo pieniądze unijne, pieniądze z Krajowego Planu Budowy również będą dostępne w najbliższym czasie. Nowa perspektywa rozpocznie się na przełomie roku i warto już dziś zastanowić się, jaki typ dofinansowania chcielibyśmy pozyskać, co chcielibyśmy stworzyć w swojej firmie, jak wzmocnić swoich pracowników oraz siebie i rozwijać się – mówił Dariusz Budrowski.

W trakcie śniadania biznesowego ofertę Funduszy Europejskich w zakresie programów wdrażanych przez PARP przedstawiła Aneta Zielińska-Sroka, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Marketingu PARP.

Informacje z bieżącej pracy samorządu przekazał przybyłym przedsiębiorcom zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. Wymienił nawiązanie współpracy z miastem Nordland z Norwegii w ramach Funduszy Norweskich, z których mają być realizowane m.in. nadnarwiańskie bulwary. – W lipcu startujemy też z projektem, który dotychczas był realizowany we współpracy z naszymi lokalnymi przedsiębiorcami, czyli ŁoKeRem. Stacje już są montowane, a niebawem pojawi się na nich 100 rowerów tradycyjnych i 30 elektrycznych – mówił zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. Zapowiedział także organizację konkursu „Mój pomysł na biznes”, adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów łomżyńskich uczelni wyższych. – Mam nadzieję, że przedsiębiorcy z naszego miasta będą chcieli wystąpić w roli takich mentorów i może te pomysły, które uznacie za ciekawe, zechcecie wesprzeć oraz pomóc im się rozwijać – poinformował Andrzej Garlicki. Dodał, że po wakacjach rozpoczną się także prace nad nowym programem rozwoju przedsiębiorczości i liczy na zaangażowanie w jego opracowanie lokalnego biznesu.

W spotkaniu uczestniczyła również delegacja Nowogrodu Wołyńskiego z Ukrainy, w tym m.in. dyrektor generalny Fabryki Mebli „MIRT” oraz dyrektor generalny firmy „Mleko ekologiczne”. Celem wizyty było nawiązanie kontaktów gospodarczych z łomżyńskimi przedsiębiorcami oraz zapoznanie się z naszym rynkiem biznesowym. – Dziękujemy za wsparcie, jakie cały czas otrzymuje Ukraina od Polaków. Przez wojnę jesteśmy zmuszeniu szukać nowych rynków zbytu dla naszych produktów, dlatego też jesteśmy tu, by z państwa pomocą szukać na terenie Unii Europejskiej możliwości realizacji wspólnych projektów – mówił Aleksander Juszczenko, przedstawiciel Rady Obwodowej Żytomierza przewodniczący ukraińskiej delegacji.

- Nasze miasta współpracują od wielu lat i chcemy, by te wzajemne relacje rozwijały się nie tylko na linii samorząd – samorząd, ale też pod kątem gospodarczym – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski. Zapowiedział również organizację na jesieni w Łomży, wspólnie z PARP, dużego forum gospodarczego, gdzie będą mogli spotkać się przedsiębiorcy z Polski i Ukrainy, a być może także i z innych krajów.


foto Kamil Brzostowski

Dodaj komentarz