Dzieci wracają do szkół, rząd utrzymuje obostrzenia

Widać rozwój epidemii COVID-19 w Europie, ale sytuacja w Polsce wygląda stabilnie – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, informując o nowych decyzjach rządu ws. obostrzeń. – Ważąc wszystkie za i przeciw (...) doszliśmy do wniosku, że takim nieśmiałym krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III po 17 stycznia – powiedział minister. Większość istniejących obostrzeń pozostaje jednak bez zmian.

R E K L A M A


Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia ub.r. do 3 stycznia uczniowie mieli przerwę świąteczną. Od 4 do 17 stycznia trwają ferie zimowe, w jednym terminie dla wszystkich uczniów w całym kraju.

Ogłaszając nowe restrykcje dot. epidemii koronawirusa od 28 grudnia rząd zapowiadał, że potrwają one co najmniej do 17 stycznia.

– Mamy obecnie do czynienia ze stabilną sytuacją, jeśli chodzi o rozwój epidemii w Polsce. Nie mamy drastycznego skoku zachorowań, choć w naszym otoczeniu zewnętrznym widać wzrastającą trzecią falę epidemii – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia.

Wytyczne dla szkół. Zmiany od 18 stycznia


– Od 18 stycznia pozostaną utrzymane wszystkie obostrzenia – przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia dodając przy tym, że jest jeden wyjątek: uczniowie klas 1-3 wracają do stacjonarnej nauki w szkołach.

Powrót najmłodszych uczniów do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Resort edukacji i nauki wspólnie z GIS i ministerstwem zdrowia przygotował wytyczne dla placówek. Znajdują się w nich zasady organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Co z pozostałymi obostrzeniami?


Minister Adam Niedzielski zaznaczał, że sytuacja epidemiczna będzie w związku z decyzją o powrocie do nauki stacjonarnej uważnie obserwowana.

Pozostałe ograniczenia, które obowiązują w ramach trwającego lockdownu, zostają utrzymane co najmniej do 31 stycznia. Wśród nich są m.in.:

• zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób;

• obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej;

• zachowanie dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń;

• zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz;

• w sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw;

• czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków;

• do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie;

• zamknięte pozostają boiska, siłownie, centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie;

• po przyjeździe do Polski wciąż będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju transportem zbiorowym.

źródło: TVP Info

Komentarze

  • ludź z bagien

    • 7 mies. temu
    Skoro jest zakaz zgromadzeń, co w takim razie robi ta babska cielęcina pod egitą tej baby Lempart. Może czas najwyższy zakazać te małpie pochody.

Dodaj komentarz