Płatnicy składek otrzymają informację o formach spłaty zadłużenia

Płatnicy, którzy mają swoje konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS sukcesywnie otrzymują informację o zaległościach składkowych. Przedsiębiorcy, którzy nie posiadają profilu na PUZ ZUS taką wiadomość otrzymają za pośrednictwem poczty. Informacja on-line przekazana została do blisko 400 tys. płatników. ZUS przypomina w niej o obowiązku terminowego opłacania należnych składek oraz o możliwości skorzystania z ulg w spłacie należności, przy przejściowych trudnościach finansowych.

R E K L A M A


- W województwie podlaskim zawiadomienie o zadłużeniu na swoim profilu na PUE ZUS otrzymało ok. 7,5 tys. przedsiębiorców. Informacja została przygotowana według stanu na 31 października. Podaliśmy w niej należne składki, które powinny zostać opłacone do 30 listopada 2020 r. Do podanej kwoty składek trzeba doliczyć odsetki za zwłokę - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Można to zrobić za pomocą kalkulatora odsetkowego, który jest udostępniony na stronie internetowej ZUS w zakładce „Firmy/Rozliczenia z ZUS”. Jeśli ktoś opłacił składki i ma wątpliwości co do kwoty należności wskazanej w informacji, może sprawdzić aktualny stan rozliczeń z ZUS na Platformie Usług Elektronicznych w Panelu płatnika, w zakładce „Salda bieżące”.

- Niewielkie kwoty zaległości mogą być spłacone wraz z bieżącymi składkami. W przypadku większych długów, płatnik może wystąpić z wnioskiem o raty. Prosimy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią możliwe warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i niezbędnych dokumentów – wyjaśnia rzeczniczka.

Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce „Firmy”. Spłata zaległości do końca listopada 2020 r. albo złożenie wniosku o raty, podpisanie umowy i realizacja układu ratalnego ograniczy narastanie długu i pozwoli na uniknięcie egzekucji.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy wsparcia

W tym trudnym okresie pandemii koronawirusa przedsiębiorcy oraz firmy mogą liczyć na różne formy wsparcia. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci otrzymywali właściwą pomoc. Dlatego przypominamy, że oprócz zwolnienia ze składek i wypłaty świadczenia postojowego prowadzący firmy mogą skorzystać także z innych możliwości.

Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom składek skorzystać z odroczenia składek lub rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Obie ulgi obejmują składki za okres od stycznia 2020 roku. Dotyczą składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy.

Odroczenie płatności dotyczy składek, których termin opłacenia jeszcze nie minął. Dzięki tej pomocy można zapłacić składki później. Jeśli przedsiębiorca złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek o odroczenie złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy jedynie odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Przedsiębiorca może także wystąpić o rozłożenie zadłużenia na raty. Liczbę rat i ich wysokość płatnik ustala w porozumieniu z ZUS.

Innym przewidzianym w Tarczy antykryzysowej rozwiązaniem jest odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. Jest ono przeznaczone dla płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w następstwie COVID-19 i dotyczy należności za okres od stycznia 2020 r. Z ulgi tej mogą skorzysta wszyscy płatnicy składek – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek będzie możliwe w sytuacji, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności.

Dodaj komentarz

© 2013 - 2020 xlomza.pl - Informacje z Łomży i regionu

Regulamin | Polityka prywatności i Cookies