Sejm przyjął ustawę covidową

Posłowie w czwartek zagłosowali za przyjęciem tzw. ustawy covidowej. Zakłada ona między innymi podwyższenie wynagrodzeń dla lekarzy walczących z COVID-19 i brak kar dla medyków za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych. Za przyjęciem projektu ustawy PiS głosowało 423 posłów, przeciw było 11, wstrzymało się – 9.

R E K L A M A


Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę. Posłowie rozpatrywali przepisy z czterech projektów ustaw związanych ze zwalczaniem epidemii – Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL.


Głównym projektem została propozycja PiS. Zakłada ona między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 oraz wprowadza klauzulę „dobrego Samarytanina” – brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia osób zakażonych koronawirusem.

Podczas prac w komisji zdrowia przyjęto do projektu poprawki. Jedna z nich zakłada, że żołnierze, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także Służby Więziennej, delegowani do zadań przy epidemii, będą mieli prawo do 100-procentowego uposażenia w razie kwarantanny lub izolacji. Takie prawo zyskają też pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy pracują z chorymi na COVID-19, a także funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.

Ustawa nakazuje obowiązek noszenia maseczek i przyłbic. Sprzedawcy będą mogli odmówić obsłużenia klientów bez zasłoniętej twarzy. Przyjęto też poprawki, dzięki którym na przykład ratownicy medyczni czy wojskowi przejdą szkolenie, by móc pobierać wymazy do testów na obecność koronawirusa.

Zgodnie z ustawą do pracy w szpitach zajmujących się pacjentami z COVID-19 będzie można też kierować lekarzy spoza Unii Europejskiej. Taką zgodę będzie można przyznać „osobie, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium państw UE”.

Podczas prac nad przepisami przyjęto też poprawkę mówiącą o tym, że „w razie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby samorząd może dokonać zamówień na usługi lub dostawy bez zastosowania przepisów prawa zamówień publicznych, ale w terminie 14 dni musi zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych informację o firmie lub podać imię i nazwisko podmiotu, z którym zawarł umowę na wykonanie zamówienia”. Przywrócono też przepisy mówiące, że nie będzie można oddelegować do pracy osoby wykonującej zawód medyczny, która ma dziecko do 14 lat.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Zgodnie z zapowiedziami marszałka Tomasza Grodzkiego, izba zajmie się nią w poniedziałek 26 października. Posiedzenie ma się rozpocząć o 16.00.

Izba przyjęła informację premiera

Sejm przyjął też informację premiera w sprawie stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa. O jej odrzucenie wnioskował klub Lewicy.

Za przyjęciem informacji premiera opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 214, a 3 wstrzymało się od głosu.

Przedstawiając w środę w Sejmie informację o stanie przygotowań państwa do walki z pandemią premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd ma cztery główne linie obrony. Wskazał na rygory i obostrzenia, system ochrony zdrowia, tworzenie dodatkowych łóżek szpitalnych i tworzenie szpitali tymczasowych. Prezes Rady Ministrów zaapelował o zgodę, solidarność i współpracę ponad podziałami. Premier wskazał na konieczność nastawienia się na dłuższą walkę z pandemią, bo jak stwierdził – „dziś nikt nie wie, ile on potrwa”.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd będzie walczył z epidemią bez zamykania gospodarki. Przypomniał, że podczas pierwszej fali epidemii dzięki błyskawicznej reakcji rządu udało się utrzymać 5 mln miejsc pracy.

źródło: TVP Info

Komentarze

 • kolporter

  • 1 mies. temu
  No to teraz Pandemia poszybuje w góre przy takich zarobkach
 • Covid 19

  • 1 mies. temu
  A ja nadal jestem grozny czasem zabijam
 • Admin

  • 1 mies. temu
  A co z pracownikami pozamedycznymi pracującymi w szpitalu
 • Kolniak Kris

  • 4 tyg, temu
  Nie lubię mieć w kieszeni pusto. Nie lubię dawać nura do kontenera i nic nie znaleźć. Nie lubię skakać bez płot przez czapki. Nie lubię zgrzytać dwoma zębami które mam. Nie lubię furmanów na drzewnianych kołach. Nie lubię zdechłych much w zupie. Nie lubię łysej glacy która się poleruje. Nie lubię dwu metrowych kurduplów. Nie lubię chodzić w koślawych obcasach. Nie lubię zbierać na browara zaczynają od pięciu groszy. Nie lubię p..dolniętych bab i li.ać patelnię. Nie lubię dobierać się do kozy bo to nieprzyjemne. Nie lubię poganiać ko.ia kiedy ledwie zipie. Nie lubię sikać z rana gdy patrzy do góry. Nie lubię zapachu śledzi gdy zdejmuję majtki. c.d.n.

Dodaj komentarz

© 2013 - 2020 xlomza.pl - Informacje z Łomży i regionu

Regulamin | Polityka prywatności i Cookies