Piszą anonimy, donoszą na sąsiadów czy współpracowników. ZUS o kontroli zwolnień lekarskich

Piszą anonimy, donoszą na sąsiadów czy współpracowników. ZUS o kontroli zwolnień lekarskich
ZUS

W całym kraju, także w województwie podlaskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje zwolnienia lekarskie. Ich skuteczność z roku na rok jest coraz większa. A to za sprawą pomocnych wskazówek, które coraz częściej trafiają do pracowników ZUS. Tylko w ubiegłym półroczu na podstawie donosów w Oddziale białostockim zostało wszczętych 49 postępowań.

R E K L A M A


Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w ubiegłym roku. Sprawdzano, czy osoby chore prawidłowo korzystają ze zwolnień, oraz czy wystawione zwolnienie było zasadne. Niektórzy na zwolnieniu lekarskim pracowali, inni byli już zdrowi w momencie badania przez lekarza orzecznika. Na terenie województwa podlaskiego w ubiegłym roku ZUS skontrolował 7,7 tys. zwolnień. Kontrole skutkowały wstrzymaniem wypłaty świadczeń na kwotę ponad 338 tys. zł.

W ramach przysługujących uprawnień Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pierwszy dotyczy ich wykorzystywania, drugi natomiast orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Przy pierwszym typie kontroli pracownicy ZUS sprawdzają czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne czynności, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia. Co ważne, taką kontrolę mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników. W ubiegłym roku białostocki oddział ZUS przeprowadził prawie 2,8 tys. takich kontroli. Z tego powodu 223 osoby zostało pozbawionych prawa do zasiłku, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła ponad 310 tys. zł.

Drugim rodzajem kontroli jest kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Kontrole te wykonują lekarze orzecznicy ZUS, którzy sprawdzają czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie i czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego jest nadal chora. Kontrola ta może odbyć się także w oparciu o dokumentację medyczną na podstawie, której lekarz wystawił zwolnienie. W naszym regionie w 2019 r. orzecznicy ZUS-u przeprowadzili 4,9 tys. takich kontroli. Ich następstwem było wstrzymanie dalszej wypłaty świadczeń 53 osobom. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła 28,1 tys. zł .

Przyłapani na gorącym uczynku

- Donosy to teraz coraz częstsza forma namierzania osób, które nie zawsze robią to co podczas stwierdzonej przez lekarza niezdolności do pracy powinny, czyli „kurować się”. Sąsiad na sąsiada, współpracownik na koleżankę zza biurka, były szef na aktualnego przełożonego i tak możemy mnożyć kto na kogo donosi. Jako przykład, który był sygnałem do wszczęcia postępowania wyjaśniającego można podać pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, który uczestniczył w posiedzeniu sądowym wykonując obowiązki ławnika. Kolejny, to mąż zmarłej kobiety zgłosił na jej brata, że ten w trakcie choroby remontuje dom. Kłócący się wspólnicy, którzy już nie prowadzą razem firmy postanowili uprzykrzyć sobie życie. Jeden z nich dostarczył dowody w postaci nagrań i zdjęcie zarzucając, że zamiast odpoczywać były biznesowy partner pracował. Przyłapana, a raczej wskazana przez koleżankę została również kobieta na otwarciu przewodu doktorskiego, a prezes firmy przez byłego prezesa na pobieraniu pieniędzy z bankomatu w banku, w którym pracuje. – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Warto wiedzieć

Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. O niewłaściwym korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego mówimy, gdy chory w jego trakcie pracuje lub wykonuje inne działania, które mogą wydłużyć powrót do zdrowia.

Komentarze

 • animek

  • 6 mies. temu
  Gdy wieczorne zgasną zorze
  Zanim głowę do snu złożę
  Modlitwę moją zanoszę
  Bogu, Ojcu i Synowi
  Dopierdolcie sąsiadowi
  Dla siebie o nic nie wnoszę
  Tylko mu dosrajcie proszę
  Kto ja jestem? Polak mały
  Mały, zawistny i podły
  Jaki znak mój? Krwawe gały
  Oto wznoszę swoje modły
  Do Boga, Marii i Syna
  Zniszczcie tego skurwysyna
  Mego rodaka sąsiada
  Tego wroga, tego gada
  Żeby mu okradli garaż
  Żeby go zdradzała stara
  Żeby mu spalili sklep
  Żeby dostał cegłą w łeb
  Żeby mu się córka z czarnym
  I w ogóle żeby miał marnie
  Żeby miał AIDS-a i raka
  Oto modlitwa polaka

Dodaj komentarz

© 2013 - 2020 xlomza.pl - Informacje z Łomży i regionu

Regulamin | Polityka prywatności i Cookies