Goście z Litwy w SP 1

Goście z Litwy w SP 1

Wczoraj do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży przyjechali goście z Litwy, z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach: wicedyrektor Andżela Dajlidko oraz nauczyciel matematyki, pani Janina Bujko wraz z grupą młodzieży. Wizyta gości z Litwy jest związana z realizacją projektu „Razem dla edukacji”. Tematem tegorocznego spotkania Rodziny Polonijnej jest „Piękno ziemi ojczystej – historia i współczesność w Polsce i na Litwie”. Temat spotkania ma także związek z niedawno przypadającymi rocznicami: stuleciem niepodległości Polski oraz sześćsetleciem miasta Łomży.

Szkoła Podstawowa Nr 1, przygotowując się do przyjęcia gości z zagranicy, skrupulatnie opracowała program wizyty. Gospodarze zadbali o to, by program ów był ściśle związany z tematem projektu, a jednocześnie pozwolił w sposób atrakcyjny i interesujący spędzić czas. Dlatego podczas pobytu w Polsce litewscy przedstawiciele Rodziny Polonijnej: obejrzą montaż słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym, zwiedzą Muzeum Przyrody w Drozdowie, odwiedzą Warszawę, w której spędzą cały dzień. Goście z Litwy poznają też Skansen w Nowogrodzie, wspólnie z przewodnikiem będą zwiedzać zabytki Łomży. Sami zaś przyjezdni uczniowie wezmą udział w zajęciach integracyjnych oraz lekcjach języka polskiego, historii i geografii poświęconych Łomży i znanym łomżanom. Pracując metodą projektu, przygotują prezentację lub reportaż z pobytu w naszym mieście. Będą także uczyć się tańca pod okiem instruktora lub uczestniczyć w zajęciach aerobiku.

Szkoła Podstawowa Nr 1 zadbała również o potrzeby ciała przyjezdnych, serwując im obiady m.in. w Kompleksie Labirynt czy nowogrodzkiej restauracji Wiszące Ogrody nad Narwią. Z pewnością ciekawą propozycją kulinarną dla uczniów z Litwy będzie ognisko lub grill na terenie Muzeum Przyrody.

Oficjalne powitanie gości z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach odbyło się 7 października o godzinie 15.00 w auli Szkoły Podstawowej Nr 1. Na uroczystość przybyli: prezydent miasta Łomży, pan Mariusz Chrzanowski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Oddział w Łomży, pani Hanka Gałązka oraz przewodnicząca Rady Rodziców SP 1, pani Urszula Wądołkowska. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej placówki – uczniów i nauczycieli z panią dyrektor Krystyną Kamińską na czele oraz zastępcami dyrektora, panią Bożeną Bagińską –Rogowską i panią Karoliną Dudzińską.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor naszej placówki, witając serdecznie wszystkich przybyłych gości i zapraszając do obejrzenia montażu słowno-muzycznego, dedykowanego przyjezdnym. Po obejrzeniu patriotycznego przedstawienia głos zabrał pan prezydent. Jako włodarz miasta powitał gości i krótko nawiązał do niedawnej wizyty na Litwie, w tym w Jaszunach. Głos zabrała także pani prezes Hanka Gałązka, zwracając uwagę na niezwykle bogaty program pobytu gości w Łomży, przygotowany przez Szkołę Podstawową Nr 1. Ponadto odniosła się do treści obejrzanego przedstawienia, podkreślając rolę języka ojczystego dla Polaków, zwłaszcza przebywających za granicą. Na zakończenie wystąpiła przedstawicielka gości, wicedyrektor Gimnazjum w Jaszunach, pani Andżela Dajlidko. Wzruszona treścią montażu słowno - muzycznego, podziękowała za miłe przyjęcie i podzieliła się krótką refleksją na temat niezwykłego stosunku do ojczyzny Polaków, nie z własnej woli mieszkających za granicą.

Kończąc uroczystość powitania gości zza wschodniej granicy, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży, pani Krystyna Kamińska poczęstowała wszystkich przybyłych na spotkanie tortem, który stał się niejako symbolem integracji obu środowisk Polaków – z Polski i Litwy.

SP1/Halina Rogowska


Goście z Litwy w SP 1
Goście z Litwy w SP 1

Dodaj komentarz

© 2013 - 2020 xlomza.pl

Regulamin / Polityka prywatności i Cookies