75 rocznica krwawej bitwy pod Czerwonym Borem

75 rocznica krwawej bitwy pod Czerwonym Borem

75 lat temu, w niedzielę 23 czerwca 1944 roku, w lasach Czerwonego Boru doszło do krwawej i jednej z największych bitew partyzanckich II wojny światowej w naszym regionie. Około 250 żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych zostało zaatakowanych przez około 5 tysięcy hitlerowców wspieranych pociągiem z Ostrołęki.

R E K L A M A


Rocznica tych wydarzeń obchodzona jest od lat poczynając od 1979 roku. Tak i w minioną niedzielę 23 czerwca 2019 roku kombatanci, mieszkańcy Wygody, przedstawiciele władz oraz Parlamentu RP spotkali się na uroczystej Mszy Polowej w intencji poległych i uczestników walk. Odprawił ją przed kościołem w Wygodzie ks. Prałat Andrzej Popielski - proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Łomży. Gośćmi specjalnymi obchodów pod Pomnikiem Poległych byli kombatanci AK, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: kpt. Stanisław Jaworowski, por. Mieczysław Zaniewski, por. Tadeusz Nowowiejski, mjr Tadeusz Zakrzewski oraz mjr Antoni Zienkiewicz.

Nabożeństwo poprzedził szczegółowy opis przebiegu akcji i tła wydarzeń scharakteryzowany przez profesora Krzysztofa Sychowicza z Białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. -Polscy partyzanci zaczęli koncentrować swoje siły w Czerwonym Borze już w połowie czerwca 1944 roku – opowiadał dr. hab. prof. nadzw. Krzysztof Sychowicz. - Planowali odbicie z więzienia w Łomży przetrzymywanych tam przez Niemców 150 mieszkańców Zambrowa i okolic.
Dowódcą zgrupowania był kpt. Jan Buczyński „Jacek” z AK, zastępcami Zygmunt Przeździecki „Wiesław” i Jerzy Klimaszewski „Ikar”. Grupą NSZ dowodził kpt. Antoni Kozłowski „Biały”.
Do ataku na więzienie w Łomży ostatecznie nie doszło, ale Niemcy dowiedziawszy się o zgrupowaniu partyzantów w lasach Czerwonego Boru sami otoczyli i zaatakowali polskich żołnierzy. Doszło do krwawej bitwy.


Po uroczystej Mszy polowej uczniowie Szkoły Podstawowej w Wygodzie znakomicie wykonali koncert patriotyczny ściśle nawiązujący do rangi owych wydarzeń. Następnie Pododdział Honorowy Zakładu Karnego w Czerwonych Borze wykonał Apel Poległych, gdzie pod pomnikiem poległych przywołano nazwiska wszystkich bohaterów z 23 czerwca 1944 roku. Oddano salwę honorową, złożono wieńce i kwiaty.

Gospodarzami tych obchodów byli: Wójt Gminy Łomża oraz Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wygodzie.

Po oficjalnej części obchodów na poligonie w Czerwonym Borze mieszkańcy Łomży, Zambrowa, okolicznych miejscowości, fascynaci militariów oraz rekonstrukcji historycznych mieli możliwość spotkać się na pikniku militarnym zorganizowanym przez GROM GROUP. W programie odbyły się pokazy statyczne sprzętu wojskowego i wyposażenia zarówno współczesnego jak i historycznego, w tym platformy wielozadaniowej używanej przez żołnierzy GROM. Zgromadzeni mogli popodziwiać pokaz dynamiczny działań żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nie zabrakło tradycyjnej grochówki wojskowej, kiełbasy i karkówki z grilla. Dzieci miały możliwość wykazać się na strzelnicy, wspiąć na ściankę wspinaczkową czy też pojeździć konno. Zwieńczeniem pikniku była Inscenizacja Bitwy pod Czerwonym Borem z udziałem wielu rekonstruktorów, pojazdów z lat II Wojny Światowej oraz zaplecza pirotechnicznego.

źródło: Gmina Łomża

Dodaj komentarz

© 2013 - 2020 xlomza.pl - Informacje z Łomży i regionu

Regulamin | Polityka prywatności i Cookies