Wystawa i warsztaty artystyczne na Starym Rynku

Wystawa i warsztaty artystyczne na Starym Rynku

Od 7 czerwca łomżyński Stary Rynek stał się przestrzenią dla wielkoformatowej wystawy plenerowej Murale Polskiej Niepodległości, finansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

R E K L A M AChcemy, by przestrzeń wokół wystawy żyła- dlatego zaprosiliśmy łomżyńską młodzież na cykl warsztatów artystyczno- edukacyjnych Bohaterzy Niepodległej. To działania pokazujące drogę do odzyskania niepodległości na przykładzie konkretnych ludzi- znanych z imienia i nazwiska bohaterów walczących o wolną Polskę, jak i anonimowych mieszkańców, doświadczających odzyskania wolności. Poznając Bohaterów sprzed stu lat, współcześni mieszkańcy intelektualnie i emocjonalnie przeżyją grozę i szczęście związane z odzyskaniem wolności. Zapraszamy na cztery różne działania animacyjne:

1. Opowiedz swoją muralową historię

warsztaty graficzne na podstawie prezentowanej wystawy
(12- 14 czerwca, godz. 16.00- 18.00)
Warsztaty graficzne (dla młodzieży i osób dorosłych) będą zogniskowane wokół zdjęć murali, prezentowanych na wystawie. Uczestnicy będą bazować na zdjęciach obiektów wystawowych. Będą je przetwarzać (kolaż i monotypia), i umieszczać na 5-metrowej panoramie Łomży. W ten sposób będą tworzyć własną opowieść muralową. Efektem zajęć będzie jedenasty „mural”, który powstanie na bazie prezentowanych dziesięciu murali.

2. Zabierz Bohaterów Niepodległej na spacer po współczesnej Łomży

warsztaty fotograficzne połączone ze spacerem historycznym
(11- 17 czerwca)
To warsztaty adresowane do młodzieży szkolnej i mieszkańców miasta, bez ograniczeń wiekowych. Jedyny warunek uczestnictwa to posiadanie telefonu z funkcją aparatu fotograficznego.
Przebieg: uczestnicy warsztatów otrzymują arkusze przezroczystych folii i wydruki zdjęć postaci związanych z odzyskaniem niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego , Ignacego Daszyńskiego, oraz- w miarę
możliwości- lokalnych bohaterów, jak komendant POW Leon Kaliwoda czy prezydent Łomży Władysław Świderski (pierwszy prezydent po odzyskaniu niepodległości).

3. Plener malarski „Pod biało- czerwonymi dachami”

warsztaty malarstwa sztalugowego
(12- 14 czerwca, godz. 16.00- 18.00)
To warsztaty dla młodzieży i osób dorosłych. Uczestnicy będą mogli poznać warsztat malarstwa sztalugowego. Plener odbędzie się na Starym
Rynku- w sąsiedztwie wystawy. Tematyka prac- mała ojczyzna. Technika- farby ograniczone do szarości, bieli i czerwieni.

4. NIEpodległa, czyli warsztaty improwizacji poetyckich

(10 i 14 czerwca, godz. 17.00- 18.30)
Improwizacje poetyckie (jako forma, zwane poematami dadaistycznymi) charakteryzują się dowolnością formy, wykorzystaniem przypadkowych konstrukcji. Podobną metodę chcemy zaproponować uczestnikom tych warsztatów. Bazę słów do wykorzystania, stworzą gazety. Uczestnicy będą mogli sami wybrać słowa, konstrukcje, użyte metody zapisu. Temat prac : szeroko rozumiany patriotyzm.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Wystawa czynna będzie do 30 czerwca.

Dodaj komentarz

© 2013 - 2020 xlomza.pl - Informacje z Łomży i regionu

Regulamin | Polityka prywatności i Cookies