Małgorzata Rytel i jej Szkoła Dam w TVN

Nazywam się Małgorzata Rytel. Jestem młodą psycholog, chociaż już od dłuższego czasu. Zastanawiam się, czy w pracy bardziej pomaga mi gruntowne wykształcenie jakie otrzymałam na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy codzienna wyższa szkoła troski o Rodzinę?

Dorastam wraz ze swoimi dziećmi, i proporcje chyba się zmieniają.  Kiedy sama byłam dzieckiem, z wypiekami na twarzy czytałam opowieści o prawdziwych „kobietach renesansu”. O życzliwych, ciepłych i dumnych. Dla których ważna jest uroda, ale i siła charakteru, umiejętności i wiedza. Jako mała dziewczynka zawsze marzyłam, żeby stać się taką właśnie damą. Jako dojrzała kobieta, chcę się z Wami moimi marzeniami podzielić.  Może trochę w myśl zasady: „Padłaś? Powstań! Popraw koronę, i zasuwaj.”  -pisze sama o sobie

Pani Małgorzata jest założycielką Szkoły Dam i to właśnie łomżyńska  Szkoła Dam była jednym z tematów poruszanych dziś w programie Dzień Dobry TVN. Szkoła funkcjonuje od września bieżącego roku. Na zajęcia uczęszcza 26 – osobowa grupa dziewczynek w wieku od 6 do 9 lat.


Chciałabym, aby Szkoła Dam stała się jedną z alternatyw, miejscem, gdzie pod okiem specjalistów z różnych dziedzin dziewczynki będą odnajdywały i rozwijały płaszczyznę fizyczną, duchową i psychiczną.
Głównym celem Szkoły Dam jest wzmocnienie poczucia radości i dumy z kobiecości.
Szkoła Dam to miejsce dla dziewczynek. Miejsce pełne ciepła, radości i przyjaźni. Miejsce, gdzie w miłej atmosferze poznają one sekrety ładnego poruszania się, ubioru ale też tajniki savoir vivre oraz dobrych manier, co wypada a czego nie wypada robić w danym miejscu, czasie, towarzystwie.
Pod czujnym okiem specjalistów dziewczynki będą zdobywały umiejętności rękodzielnicze, upieką ciasteczka, zrobią pierwszy haft. Poznają również zasady zdrowego żywienia, działanie ziół, higieniczny tryb życia.
Przyszła dama spotka się oko w oko z Kulturą, ale będzie również kształtowała swój charakter.
Szkoła Dam to zdobywanie umiejętności psychologicznych – zasad właściwej komunikacji, radzenia sobie z trudnymi emocjami i stresem, poznawanie i nazywanie swoich mocnych stron kształtującej się osobowości.
Szkoła Dam nie zapomina również o wychowaniu patriotycznym, czego wyrazem będzie m.in. nawiązywanie do historii Polski, jej bohaterów, rocznic.
Przyszła dama promienieje ciepłem i miłością, która sprawia, że przebywanie w jej towarzystwie to sama przyjemność. Ona poradzi sobie w dorosłym życiu. - czytamy w oficjalnym serwisie Szkoły Dam.