musisz zobaczyć
  • Loading

Kurpiowskie rozmaitości z nagrodą wojewody

W ubiegłym tygodniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się gala rozdania nagród i wyróżnień w konkursie Wojewody Podlaskiego „Inicjatywa Społeczna Roku”. Do udziału w konkursie zgłoszone zostały 42 podmioty z terenu Województwa Podlaskiego.

Wśród nich znalazła się Mobilna Wioska Tematyczna „Kurpiowskie rozmaitości”, która za całokształt działań na rzecz kultury kurpiowskiej otrzymała wyróżnienie w kategorii „Kultura i dziedzictwo narodowe”. Mobilną Wioskę tworzy trzyosobowa grupa nieformalna w składzie: Agnieszka Zielewicz, Dorota Górska, Izabela Cierpikowska. Kapituła konkursu doceniła wszechstronność grupy, której tematem przewodnim jest wielowiekowa kultura regionu Kurpi, zaś działania skierowane są na rzecz tego regionu oraz jego mieszkańców.

Te działania to między innymi zorganizowane cykle warsztatów rękodzielniczych skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród warsztatów o tematyce regionalnej i ginących zawodów znalazły się warsztaty: pszczelarskie, wycinanki kurpiowskiej, dawne życie Kurpi, techniki papierowego zdobnictwa, plecionkarskie, garncarskie, ceramiczne, ekologiczne, artystycznego zdobienia przedmiotów i tkanin oraz wiele innych.  Ponadto w roku 2016 Mobilna Wioska Tematyczna realizowała projekt „Z lirą korbową w tle”, w ramach którego odbywały się otwarte spotkania: potańcówki, warsztaty śpiewacze, muzyczne oparte o tradycyjne instrumenty, muzykę , taniec i gwarę. Spotkania te stanowiły element historii,  praktyczny powrót do korzeni regionu łączący historię  z teraźniejszości.  „Wioska” promowała kulturę kurpiowską, rękodzieło, sztukę i muzykę ludową zarówno Łomży, w regionie, jak i na terenie kraju, a jej kreatywne działania umożliwiły połączenie twórczości ludowej z szeroko rozumianą aktywnością i animacją społeczną.  Tak szerokie i różnorodne działania możliwe były dzięki wsparciu, partnerstwu i współpracy z twórcami ludowymi, organizacjami pozarządowymi, urzędami,  instytucjami kultury Miasta oraz regionu.  
Założycielki Mobilnej Wioski Tematycznej dziękują za wsparcie władzom Miasta Łomża, Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej „Domek Pastora” w Łomży oraz tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na ich ofertę.