musisz zobaczyć
  • Loading

Inauguracja nowego roku w Filharmonii

W najbliższy czwartek 8 stycznia 2015 roku w sali koncertowej FKWL w Łomży, Filharmonicy Łomżyńscy zainaugurują nowy rok kalendarzowy wyjątkowym koncertem.

Jako solistka zagra utalentowana skrzypaczka Marta Magdalena Lelek, a Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadzi znakomity dyrygent Rafał Jacek Delekta. Będzie to kolejny koncert w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!".

Rafał Jacek Delekta to nie tylko dyrygent, ale również ceniony pedagog, reżyser i aranżer. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Krakowie w klasie altówki oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w kursach interpretacji muzyki Bacha (prof. Rilling) i Bartoka (prof. Somogyi). Jako dyrygent współpracował z Operą i Operetką w Krakowie, Sinfonią Varsovią, teatrem "Roma" w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Teatrem Muzycznym w Gdyni i orkiestrami zagranicznymi. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego i naczelnego Opery w Bydgoszczy, kierował Orkiestrą Symfoniczną krakowskiej Akademii Muzycznej; założył i przez długi czas prowadził Krakowską Młodą Filharmonię, z którą koncertował w kraju i za granicą. Stale angażowany do nagrań radiowych i telewizyjnych; nagrywa muzykę klasyczną, filmową, teatralną, pop, rock i jazz. Profesor Akademii Muzycznych w Krakowie i Gdańsku, Dziekan Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Marta Magdalena Lelek jest uważana z jedną z najlepszych polskich skrzypaczek. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 9 lat w klasie skrzypiec Prof. Pawła Puczka. Naukę kontynuowała pod kierunkiem prof. Antoniego Cofalika, zdobywając w tym czasie nagrody i wyróżnienia. Studia wyższe podjęła w prestiżowej the "Guildhall School of Music & Drama" w Londynie, w klasie skrzypiec Prof. Krzysztofa Śmietany. Doskonaliła również swoje umiejętności pod kierunkiem Prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz Prof. Jose Luisa Garcii Asencio.
Występuje jako solistka z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Europie (Polska, Niemcy Włochy, Hiszpania, Albania, Francja, Ukraina, Rosja, Hiszpania, Portugalia, Republika Czeska), Azji, Ameryce, Ameryce Południowej, Australii. Koncertowała między innymi z OSEM w Meksyku (Orquestra Sinfonica Estado Mexico), UANL w Meksyku, Orquestra de Camara Teatro des Bellas Artes w Mexico City, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy w Kijowie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Radia i TV Albanii w Tiranie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej. Marta Magdalena Lelek była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kultury Polskiej, the Corporation of London, the Myra Hess Trust (Londyn), the Worshipful Company of Musicians (Londyn), the Cripplegate Foundation (Londyn).

Podczas koncertu usłyszymy Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika oraz muzykę filmową Wojciecha Kilara, m.in. z filmów: Pan Tadeusz, Rodzina Połanieckich, Ziemia Obiecana, Trędowata, czy Dziewiąte wrota.

Koncert odbędzie się 8 stycznia 2015 r. o godzinie 18:30 w Sali koncertowej FKWL w Łomży, ul. Nowa 2. Koncert zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

tekst: FKWL