musisz zobaczyć
  • Loading

Będzie mniej "eLek" na łomżyńskich drogach

W poniedziałek uroczyste przecięcie wstęgi, a już od wtorku 12 lipca 2016 roku pierwsze egzaminy na prawo jazdy. Na razie tylko przez pierwsze dwa dni w tygodniu, ale jeśli zainteresowanie będzie duże to pewnie i to się zmieni. Bielsk Podlaski aż 25 lat czekał aż ponownie będzie tu można zdawać egzaminy na prawo jazdy. Udało się dzięki inicjatywie mieszkańców i przychylności i zaangażowaniu samorządowców i białostockiego WORD-u. Z korzyścią dla samego subregionu i przyszłych kierowców, którzy na egzaminy nie będą już musieli jeździć do odległego Białegostoku czy Łomży.

Utworzenie bielskiej filii WORD w Białymstoku było możliwe dzięki zmianie prawa w 2014 roku, które na powstanie takich filii w mniejszych ośrodkach zezwalało, ale przede wszystkim dzięki grupce bielskich zapaleńców, czyli: Krzysztofowi Grodzkiemu, Emilowi Falkowskiemu i Agnieszce Borowskiej, z Ruchu Społecznego „Dla Bielska” którzy na taki pomysł wpadli. Żeby zaś przekonać do tej idei kierownictwo WORD w Białymstoku i samorządowców to na terenie 3 powiatów przeprowadzili ankietę. Uzyskali 1200 odpowiedzi mieszkańców w różnym wieku i pochodzących z różnych miejscowości, z czego aż 96 proc. z nich było za utworzeniem ośrodka egzaminacyjnego WORD w Bielsku Podlaskim.

- Ta ankieta była bardzo ważnym sygnałem, że istnieje silne społeczne zapotrzebowanie, by taki ośrodek w Bielsku powstał. My jednak musieliśmy przeprowadzić jeszcze analizę pod kątem opłacalności, potem nastąpiły rozmowy z władzami miasta i starostwa. To wszystko tylko utrwaliło w nas przekonaniu, że naprawdę warto zaangażować się ten projekt – podkreśla Michał Freino, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku.

Ostateczną zgodę wyrazić jednak musiał Zarząd Województwa Podlaskiego i Sejmik Województwa Podlaskiego.

- Podstawowym zadaniem każdego samorządu jest równomierny rozwój i otwarcie fili WORD-u też ma to na celu. To bardzo dobry przykład wspólnego działania, tego jak przy zgodnym zaangażowaniu ponad podziałami można wiele zdziałać – podkreślał w czasie ceremonii otwarcia filii WORD Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Myślę, że ten ośrodek będzie dobrze służyć nie tylko dla mieszkańców z powiatu bielskiego, ale i innych powiatów, a już w przyszłości zakres i oferta filii się poszerzą.

Obecny na ceremonii otwarcia poseł Robert Tyszkiewicz zauważył, że filia wojewódzkiej instytucji Bielska świetnie wpisuje się w ideę Bielska jako stolicy subregionu w Podlaskiem.

- Warto aby i inne instytucje brały przykład z WORD. Niech to będzie taka polityczna nauka jazdy dla innych instytucji, żeby tu w Bielsku lokować swoje filii – podkreślał poseł Tyszkiewicz. - Bo aby Bielsk Podlaski mógł dobrze wypełniać swoje funkcje stolicy subregionu potrzebuje innych takich inicjatyw. Wierzę, że filią WORD, powstaną następne, by nie tylko uczynić życie mieszkańców bardziej komfortowym, ale i dla podkreślenia tej roli subregionu.

- W Bielsku już od jakiegoś czasu potrafimy się dogadywać w imię wspólnego dobra, ponad podziałami – przyznał i Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego. - Cieszę się, że z ośrodka subregionalnego na papierze stajemy się takim ośrodkiem faktycznie. Nasi mieszkańcy z cała pewnością na to zasługują.

Bielscy kierowcy powinni też uważniej przyglądać się znakom. Na ulicach miasta wprowadzono zmiany. Znak informujący o skrzyżowaniu dróg równorzędnych stanął przy ulicach Zamkowej i Poniatowskiego. Na ul. Rejonowej podwyższono dopuszczalną prędkość do 60km/h.

Gratulacje i życzenia z okazji otwarcia filii WORD złożyli także Mieczysław Kazimierz Baszko, poseł i były Marszałek Województwa Podlaskiego, Piotr Brożek, wicestarosta powiatu bielskiego, radni Sejmiku Województwa Podlaskiego: Mikołaj Janowski, Walenty Korycki i Dorota Kędra-Ptaszyńska.