musisz zobaczyć
  • Loading

Odszedł Biskup Senior Tadeusz Zawistowski

Z głębokim żalem informujemy, że dnia 1 czerwca 2015 r. o godz. 2.00 w nocy, w łomżyńskim szpitalu w wieku 85 lat w 60 roku kapłaństwa, w 42 roku biskupstwa, zmarł Biskup Senior Tadeusz Zawistowski.

Bp. Tadeusz Zawistowski pochodził z Ziemi Augustowskiej z miejscowości Sztabin n. rz. Biebrzą. W latach 1950 – 1955 uczęszczał do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, następnie pracował w duszpasterstwie w parafiach diecezji łomżyńskiej, a w kolejnych latach studiował filologię klasyczną (łacinę i grekę) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na początku lat sześćdziesiątych powrócił do Łomży i rozpoczął pracę jako wykładowca i wychowawca w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Od 1970 roku zostaje mianowany na stanowisko Rektora tegoż Seminarium, a po trzech latach zostaje konsekrowany na biskupa. Sakrę przyjmuje osobiście z rąk Papieża Pawła VI w Bazylice Watykańskiej. W latach 1973-2006 biskup pomocniczy (sufragan) biskupów łomżyńskich Mikołaja Sasinowskiego, Juliusza Peatza i Stanisława Stefanka. W marcu 2006 roku odszedł na emeryturę, jego następcą na stanowisku biskupa pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej, został Bp. Tadeusz Bronakowski, uczeń i wychowanek biskupa Tadeusza seniora.

Przez ponad sześćdziesiąt lat był związany z Łomżą, Ziemią Łomżyńską oraz Diecezją. Do jego uczniów i wychowanków należą znani duchowni: Abp. Józef Michalik, Śp. Bp. Edward Samsel, Bp. Janusz Stepnowski, Abp. Marek Zalewski, Abp. Wojciech Załuska, wspomniany Bp. Tadeusz Bronakowski, Ks. Infułat Jan Sołowianiuk oraz wielu kapłanów i świeckich z Łomży, diecezji, Polski oraz pracujących zagranicą. Do końca swoich dni był aktywnym biskupem, uczestniczącym w różnych uroczystościach kościelnych jak i państwowych. Zaangażowany w wiele akcji i zatroskany o dobro naszego miasta i Ojczyzny. Nigdy nie przechodzący obojętnie obok drugiego człowieka.

Jak informuje Łomżyńska Kuria Diecezjalna, uroczystości pogrzebowe odbędą się w następującym porządku:

Czwartek (4 czerwca)

od 16.00 – Wystawienie trumny z ciałem w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (kościół seminaryjny, pl. Papieża Jana Pawła II)

19.00 – Msza św. w intencji śp. Biskupa w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po Mszy św. modlitewne czuwanie do godz. 22.00.

Piątek (5 czerwca) - główne uroczystości pogrzebowe

Poczty sztandarowe gromadzą się o godz. 10.15 na placu Papieża Jana Pawła II. Przejście w procesji do katedry o godz. 10.30.

11.00 – (katedra) Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego Abpa Józefa Michalika. Homilię wygłosi Biskup Senior Stanisław Stefanek. Po Mszy św. przewiezienie ciała zmarłego do kościoła parafialnego w Sztabinie (diec. ełcka).

16.00 (Sztabin) – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura, homilię wygłosi Biskup Antoni Dydycz.

Ciało śp. Biskupa Tadeusza Józefa Zawistowskiego zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Sztabinie.

Uwzględniając wrażliwość śp. Biskupa Tadeusza Zawistowskiego kuria łomżyńska zwraca się z prośbą, aby zamiast kwiatów złożyć ofiarę do puszki "Caritas".

fot: diecezja.lomza.pl