musisz zobaczyć
  • Loading

Gimnazjum dla piłkarek powstanie w Łomży!

Zaangażowanie w dążeniu do celu, dziesiątki odbytych rozmów, wyjazdy do wojewódzkiego związku i piłkarskiej centrali w Warszawie… To wszystko przyniosło skutek. Goszczący w ubiegłym tygodniu w Ratuszu prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej - Witold Dawidowski oznajmił, że Gimnazjalny Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży (GOSSM) piłkarek nożnych zostanie utworzony w Łomży.

Szkołą, która będzie uczestniczyć w tym projekcie ma być Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II, przy ul. Niemcewicza 17.

- W Łomży chcemy stawiać na rozwój dzieci i młodzieży poprzez sport, a piłka nożna jest dyscypliną, która szczególnie leży mi na sercu – zaznaczał już wcześniej Prezydent Łomży. - Jest to wielkie wyróżnienie dla naszego miasta –  podkreślał, już podczas spotkania w Ratuszu.

Oprócz prezesa wojewódzkiego związku, przybyli na nie: Jarosław Kulesza - prezes ŁKS Łomża, członek Podlaskiego ZPN, a także pełniący funkcję przewodniczącego Wydziału Piłkarstwa Kobiecego przy Podlaskim ZPN – Arkadiusz Studniarek. W spotkaniu uczestniczył też doradca Prezydenta Mariusz Giełgut oraz Kazimierz Gwiazdowski, były działacz piłkarski a obecnie wiceprezes spółki Zakładu Gospodarowania Odpadami w Czartorii.

Rozmowy dotyczące ulokowania gimnazjum piłkarskiego dla dziewcząt trwały od pewnego czasu, a Podlaski ZPN prowadził je jeszcze z kilkoma innymi miastami. Łomża okazała się najkonkretniejsza. Oprócz m.in. bardzo dobrego zaplecza sportowego, dodatkowym argumentem był fakt, że w mieście funkcjonuje już liceum sportowe, w którym absolwentki gimnazjum mogłyby kontynuować naukę rzemiosła piłkarskiego.

GOSSM powstanie w Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II, przy ul. Niemcewicza 17. Aby umowa została podpisana należy najpierw przeprowadzić nabór, a następnie powołać klasę sportową o profilu piłkarskim, liczącą co najmniej 18 dziewcząt. Ważnym elementem jest także znalezienie odpowiedniego szkoleniowca. Zawodniczki ma prowadzić szkoleniowiec, posiadający dyplom ukończenia Akademii Wychowania Fizycznego i uprawnienia trenerskie minimum drugiego stopnia.  

Łomżyński GOSSM dla piłkarek ma być jedną z kilku tego typu szkół funkcjonujących w kraju. Przyszłe gimnazjum ma zrzeszać najzdolniejsze młode piłkarki nie tylko z naszego miasta, ale i regionu. Uczennice klas piłkarskich skorzystają nieodpłatnie z wykwalifikowanej kadry trenerskiej, bazy szkoleniowej czy sprzętu treningowego i meczowego. W ramach projektu będą miały zagwarantowaną opiekę medyczną oraz odnowę biologiczną, a w czasie ferii i wakacji pojadą na obozy szkoleniowe. GOSS finansowane są przez PZPN oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Miasto z tego tytułu otrzyma 240 tys. rocznej dotacji na prowadzenie 3 klas sportowych.

Piłkarki zaczną naukę w GOSSM już od przyszłego roku szkolnego. Zainteresowane osoby mogą od jutra zgłaszać się do sekretariatu PG nr 2 w celu złożenia podania. Informacje na temat naboru dostępne są pod nr telefonu: 86 4735943.

W przyszłości na bazie młodych zawodniczek GOSSM planowane jest stworzenie seniorskiej drużyny, która mogłaby przystąpić do rozgrywek ligowych.

 

 

 

 

UM Łomża