musisz zobaczyć
  • Loading

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (FOTO)

Dziś o 10.00 przed pomnikiem Żołnierzy 33 pp na terenie Warsztatów Technicznych Jednostki Wojskowej rozpoczęły się łomżyńskie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

Na terenie wojskowych Warsztatów Technicznych J.W. 4226, w ramach obchodów Dnia Flagi, odbyło się uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Po okolicznościowych przemówieniach, pod pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty złożone zostały kwiaty. Uroczystość uświetnił występ artystyczny dzieci z Teatrzyku Żywego Słowa Logos oraz debata historyczna „U progu wolności?”, która odbyła się w Klubie Wojskowym.

Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża mjr. Krzysztof Rabek w okolicznościowym przemówieniu przypomniał, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych obchodzonych w Polsce, a korzenie naszych barw państwowych sięgają średniowiecza. – O tym, że flaga symbolizuje państwo i naród, nas żołnierzy przekonywać nie trzeba. Siły zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej doskonale rozumieją ich rolę i znaczenie. Biało – czerwona flaga towarzyszy wojsku w chwilach przyjemnych  i wesołych. Daje także otuchę i nadzieję w chwilach trudnych, w chwilach zwątpienia, czy w sytuacjach bez wyjścia. Dla wojska flaga to symbol państwa, którego żołnierz ma bronić i chronić w każdej zaistniałej sytuacji – mówił mjr Krzysztof Rabek.
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwracał uwagę, że Święto Flagi nieprzypadkowo obchodzone jest właśnie w dniu 2 maja. - Dnia 2 maja 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja – mówił Prezydent. Zauważył, że z roku na rok, nie tylko podczas świąt państwowych, wyraźniej widać, że jesteśmy dumni z bycia Polakami. - Coraz więcej osób wywiesza biało-czerwone flagi na swoich domach, w miejscach pracy, samochodach. Cieszy, że coraz chętniej manifestujemy przywiązanie do polskości i ojczyzny – mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski, życząc jednocześnie, byśmy godnie i radośnie, z dumą oraz odwagą manifestowali swoją polskość, swój związek z orłem, z bielą i czerwienią na sztandarach.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski.

 

 

Tekst: UM Łomża