musisz zobaczyć
  • Loading

Prezydent Łomży z wizytą w piłkarskiej centrali

W ubiegły czwartek w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie doszło do spotkania Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego oraz jego doradcy Mariusza Giełguta z przedstawicielami piłkarskiej centrali. Władze związku reprezentowała Magdalena Urbańska, dyrektor Departamentu Grassroots i Bogdan Basałaj, zastępca dyrektora ds. sportowych. Rozmawiano m.in. o łomżyńskiej Akademii Młodych Orłów (AMO). Temat został podjęty podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Ratuszu trenera grup młodzieżowych PZPN - Bartosza Zalewskiego.

AMO to bezpłatna szkółka piłkarska dla dzieci (chłopcy i dziewczynki) w wieku od 6 do 11 lat. Nowatorski projekt wszedł w życie w 2014 r. z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Piłkarska centrala współpracuje z miastami, które biorą w nim udział. Na chwilę obecną otwarto 15 akademii w kraju. Od jesieni ub.r. w tym gronie, jest też Łomża.

- Chcemy kontynuować i wspierać tę cenną inicjatywę. Akademia służy dzieciom, gospodaruje im wolny czas. - Sport uprawiany od najmłodszych lat, kształtuje charakter, uczy pewnych cech i postaw, które zostają na całe życie – podkreślał już wcześniej Prezydent naszego grodu.

Magdalena Urbańska, z ramienia PZPN, uczestniczy w wielu przedsięwzięciach dla dzieci i młodzieży, takich jak np. Puchar Tymbarku. Związana jest również z AMO, będąc główną koordynatorką projektu. - Projekt AMO cały czas się rozwija. Najważniejsze jest zaszczepienie tak zwanego bakcyla wśród tych chłopców i dziewczynek. Przed jego wdrożeniem przeprowadziliśmy szereg badań infrastrukturalnych. Prześledziliśmy orliki, boiska oraz dodatkowo akademie piłkarskie – mówiła. - Akademia ma być wzorcowym systemem szkolenia – dodawał były prezes Wisły Kraków, Bogdan Basałaj. 

Podczas spotkania Prezydent Łomży poruszył również temat, utworzenia w naszym mieście Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Sportowego o profilu piłkarskim. Wraz ze swoim doradcą Mariuszem Giełgutem, pytał m.in. o warunki, jakie należy spełnić by taki ośrodek mógł powstać. - Podstawowe kryterium to zapotrzebowanie, potencjał regionu – tłumaczyła dyrektor Departamentu Grassroots.

Gimnazja zrzeszają najzdolniejszą młodzież z regionu i funkcjonują w oparciu o współpracę z klubami piłkarskimi. Program szkolenia opracowują przedstawiciele Wydziału Szkolenia i Wydziału Piłkarstwa Młodzieżowego przy udziale trenerów kadr narodowych. GOSS finansowane są przez PZPN oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Takie przedsięwzięcia z powodzeniem funkcjonują w innych miastach. - W Łomży chcemy stawiać na rozwój dzieci i młodzieży poprzez sport, a piłka nożna jest dyscypliną, która szczególnie leży mi na sercu – zaznaczał Prezydent.

Akcentem kończącym spotkanie była - omawiana także przed tygodniem - sprawa organizacji w grodzie nad Narwią, meczu jednej z młodzieżowych reprezentacji Polski. Mariusz Chrzanowski dostał zapewnienie od przedstawicieli piłkarskiego związku, o realnej możliwości rozegrania takiego pojedynku na stadionie przy ul. Zjazd.

W obu przypadkach (gimnazjum sportowe i organizacja meczu młodzieżowej reprezentacji) należy najpierw złożyć wnioski do Podlaskiego ZPN. Następnie, po uzyskanej akceptacji, sprawy zostaną przekazne do piłkarskiej centrali związku. W najbliższym czasie Prezydent Miasta planuje udać się w tym celu do wojewódzkiej siedziby związku w Białymstoku.

 

 

UM Łomża